Adanalı İsmail Usta

Adanalı İsmail Usta

Ankara’da her taraf adana yapan yerlerle doldu. Belkide Adana’da bu kadar adanacı yoktur. Zaten Adanada kebap derler. Güzel de yaparlar. Adana’da aldığımız lezzeti Ankara’da ki arayışımız devam etmekte. Nerede bir bir kebapçı görsek acaba bu iyimidir diyerek yemek istiyoruz. Adanlı İsmail Usta’da bu arayışın içinde bir durak.

Mekan

Mekan Emek mahallesinde güzel şatafattan uzak tam bir kebapçı. Gayet temiz. Ayrıca bölgede gayet problem olan otopark sorunuda yok. Mekana girerken gerçekten bir Adanalının mekanına girdiğinizi hissediyorsunuz. İlgi alaka ve evine gelmiş misafir gibi hoşgeldiniz diyen çalışanlar bölgeye özel bir davranış. O bölgenin insanları gözlerinizin içine bakarak ve samimi bir şekilde buyrun ederler. yapmacıklıktan uzak ve mecburen değil.

Masa ve sandalyeler Ankara’ya kilo ile et mekanlarının armağı olan ve artık heryere yayılan masalardan. Tabiki kağıt bir amerikan servis ve kağıt bir pakette çatal. Bunlar artık bir standart oldu Ankara için sanırım. Fark yaratmak yada farklı bir dokunuş yapmak aslında da bu kadar da basit aslında. Oturur oturmaz hemen mezeler geliyor. Soğanlar, domates ezmeleri gayet güzel. Favorim patlıcan biber köz salatası oldu. Süzme yoğurt kaliteli, kıvırcık salatası başarılı. Şişte pişmiş sarımsak gayet iyi bir seçim olmuş.

Menü

Mutlaka açık ayran ya da seviyorsanız şalgam deneyin. Direk olarak memleketten geldiğini söylüyorlar. Her ikiside lezzetli. Sipariş bölümüne geldiğimizde Adanalı mekanlarda aslında yapılması gereken açlık seviyenizi belirlemeniz ve karnınızın aç olduğunu söyleyin. İnanın en iyi yemekler gelmeye başlayacaktır. Siz doydum yeter deyinceye kadar gelir. Zaten ilk gelecek olan mutlak suretle Adana olacaktır. Bizim tabirimizle Adana, onlara göre kebap. Adana güzel, Ankara için fiyatına göre gayet başarılı bir kebap olmuş. Sonrasında çöp şiş geliyor. Yarım porsiyon. Onunda gayet başarılı bir şiş olduğunu söyleyebilirim. Sonrasında gelip soruluyor ”devam edelim mi?” Bence yeterli bir porsiyon oluyor. Doymadım denilirse ciğer ve kaburga geliyor. Ancak Gerçekten yeterli porsiyonları var Adananın ve yarım çöp şişin.

Sonrasında tatlı olarak irmik helvası gelmekte. Sıcak servis edilen irmik helvasının tadıda güzel. Çay ile birlikte harika gidiyor. Çayları taze ve sıcaktı. Birçok mekanda bayat ve özensiz bir çay gelebiliyor.

Fiyatlar

Fiyatlar makul seviyelerde 2 kişi tüm yemek 58 lira tuttu. (25 ağustos 2017) Bu hesaba dahil olanlar. 2 tam porsiyon adana, 2 yarım porsiyon çöp şiş, 2 açık ayran ve ikramlar.

 

 

1 thought on “Adanalı İsmail Usta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir