Gurushots

GURUSHOTS WHERE PHOTOS MATTER

Gurushots yepyeni bir fotoğraf paylaşım ve yarışma uygulaması. Tüm fotoğraf tutkunlarının çok iyi bildiği ve ülkemizde de hızla yayılan bu uygulama amatör ve profesyonel fotoğrafçıları bir arada yarıştıran en iyi uygulama. Amatör olun, profesyonel olun çeşitli konular üzerine yarışın, kazanın ve kendinizi değerlendirin. En azından fotoğraftan anlayan milyonlarca kişiye en iyi karelerinizi gösterin.  

Akıllı telefonlar hayatımıza girdi gireli hepimiz fotoğrafçı olduk. Önceleri SLR makine alıp sokak sokak gezip en güzel kareleri çekmeye çalışırken hem sosyalleşip hem de gerçek fotoğrafçılık yapıyorduk. Şimdi ise işler değişti. Sürekli olarak yanımızda olan ve elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlar, profesyonel fotoğraf makinelerinin yapmasını istediğimiz pek çok işlevi yapabilir hale geldi. Tabii ki profesyonel bir makine ile yapabileceklerimiz bugünkü teknoloji ile hiçbir şekilde akıllı telefonlara kıyaslanmayacağı çok açık.

Biraz içimizi döktükten sonra, gelelim fotoğraf uygulamalarına. Piyasada hepimizin kendimizi fotoğrafçı hissetmemize katkısı olan birçok uygulama mevcut. Bunların başında instagram gelmekte. Bir kaç kare çekip, bu karelere bir sürü beğeni geldiğinde çok iyi fotoğrafmış gibi bir aldanma içine giriyoruz pek çok zaman. Instagram gibi uyulamalarda iyi fotoğraf değerlendirmesinden çok çevrenizin genişliği, ulaşılabilen kitle önemli aslında. Yani kısacası aktif durumdaki popüler sosyal medya organları iyi fotoğrafları değerlendirme alanı değil. Bu yazımızda; tüm dünyada özellikle Amerika’da gittikçe popüler olan ve profesyonel fotoğrafçılar ile amatör fotoğrafçıları aynı sosyal ortamda buluşturan Gurushots mobil uygulamasının tüm ayrıntılarını, nasıl kullanılacağını, püf noktalarını ve yarışmayı kazanma tüyolarını bulabileceksiniz.

Gurushots aslında bir fotoğraf yarışması uygulaması. Sürekli olarak çeşitli konularda yarışmalar düzenleniyor. Bu yarışmaları Guru denilen en üst seviyede bulunan kullanıcılar belirliyor. Yarışmalara sponsorlar ciddi ödüller ile katkıda bulunuyor. Her yarışma sonucunda kazananlar haricinde sizin de paylaştığınız fotoğraflara gelen beğeniler ile sizin de avantajlarınız oluyor. Yani kısaca her iyi fotoğraf bir şekilde kazanıyor bu uygulamada. Yarışmalara katılan fotoğrafların içlerinden seçilenler önemli sergilerde sergilenebiliyor. Fotoğraflara oy verenler fotoğrafın kime ait olduğunu bilmeden sadece fotoğraf ile ilgilenmekte ve böylece adil bir oylama sonucu ortaya çıkmaktadır. Tüm bu özellikler ile adil, gelişmeye açık ve öğretici tek fotoğrafçılık uygulaması şu an için Gurushots.

GURUSHOTS’ta Yarışma Mantığı 

Uygulamaya yeni üye olduğunuzda hemen yarışmalara katılmaya başlayabilirsiniz. İlk 200 GS Puanı topladığınızda ki bu oldukça kolay Newbie derecesine geçip sadece Newbie üyeler, yani yeni üye olanlar için açılan “Newbie of the Month” yarışmasına katılabilirsiniz. Bu yarışma sadece katıldığınız ayı kapsar, yani o ay sonunda yarışma sona erer. Newbie sonrasında da her bir derece için ekstra görevler belirlenmiştir.

Örneğin Newbie derecesinden Rookie derecesine geçebilmek için 1500 GS Puan, 3 adet en az Skilled Seviyede tamamlanmış yarışma ve 1 adet başarılı olmuş bir swap yani yeni eklediğiniz fotoğrafın değişiklik yaptığınız fotoğrafın oy miktarından en az 50 oy üzerinde oylanması gerekmektedir. Newbie, Rookie, Challenger, Advanced, Veteran, Expert, Champion, Master, Guru şeklinde sıralanan diğer derecelerin görevlerine Profil bölümünde sağda gizlenen oku açarak ulaşabilirsiniz. En üst derece olan Guru olmak için 150.000 GS Puan, 30 Adet All Star seviyede yarışma tamamlamak, 1 yarışmayı kazanmak ve 5 fotoğrafınızın da Guru üyeler tarafından seçilmesi gerekmektedir.

Derece atlamak ne kazandırıyor diye soracak olursanız; Newbie derecesindeki üyenin ‘Voiting Power’ şeklinde ifade edilen oy gücü x1 iken Rookie’nin x2, Challenger’ın x3 şeklinde dereceye göre artmaktadır. Yani Guru derecesindeki bir üyenin sizin fotoğrafınızı beğenmesi 9 oy olarak yansımaktadır veya siz Guru derecesine sahipseniz Gurushots’a göre iyi bir fotoğrafçısınız, dolayısıyla sizin oylarınız yeni bir yarışmacıya göre 9 kat değerli. Derece atlamak için neler yapılmalı kısmını yazımızın son başlıklarında bulabilirsiniz.

GURUSHOTS Ödülleri

Her oyunda 3 kategoride ödül kazanımı oluyor. Top Photographer, Top Photo  & Guru’s Top Pick şeklinde yazılmış olan, yani sırasıyla En iyi fotoğrafçı, En iyi fotoğraf ve Yarışmayı düzenleyen Guru’nun seçtiği fotoğraf ödül almaya hak kazanıyor. Ödüllere Gurushots ve/veya Kuruluşlar tarafından sponsor alınıyor. Kimi zaman bir kamera uygulama üyeliği verilirken kimi zaman uçak seyahati ve tatil gibi yüksek değerde ödül organize edilebiliniyor.

GURUSHOTS’ta Oylama

Gurushots’ta katıldığınız ya da incelediğiniz bir yarışmada adil oylamanın yapılabilmesi en önemli kriter. Bu sebeple oylama ekranına girdiğinizde fotoğraf sahibi ile ilgili hiçbir bilgiye o anda erişemiyorsunuz. Fotoğrafı gördüğünüz an beğendiyseniz oylarsınız veya ilerleyip diğer fotoğraflara bakarsınız. Oyladığınız fotoğrafların toplu olarak size gösterimi yok. Oylama yapabildiğiniz gibi aynı zamanda fotoğrafı bu ekranda beğenme veya uygunsuzluk durumunda raporlama imkanı da mevcut.

MOBİL UYGULAMADA YER ALAN MENÜLER:

CHALLENGES (Yarışmalar)

Challenges ifadesinin Türkçe karşılığı meydan okuma olarak çevrilmiştir. Ancak Gurushots programına uygun olarak çevirmek istediğimizde yarışma kelimesi en uygunu. Mobil uygulamanın Challenges bölümünde Open Challenges ve My Challenges adı altında iki sekme mevcut.

Open Challenges (Açılan Yarışmalar)

Bu sekmede açılan oyunları görebilirsiniz. Buna bir örneği aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz. Ekran görüntüsünde görüldüğü gibi yarışmanın başlığı üst orta bölümde (bu yarışmanın konusu “My Happy Place” çevirisi Mutlu Olduğum Yer) verilir. Submit tuşunun sağ tarafındaki “i” kısmına girdiğinizde “Details” yani yarışma ile ilgili detaylar (yarışmayı yöneten kişi, sponsor olan kişi ya da kuruluş, Ödüller ve yarışma kuralları) ve “Rank” sekmesinde ise yarışmadaki son durumda en iyi fotoğrafçı ve en iyi fotoğraf sıralamaları ile Guru’nun seçtiği fotoğraflar görülebilmektedir. Submit tuşunun solundaki işareti tıkladığınızda ise yarışmaya katılan fotoğrafları görebilir, hatta başarılı bulduğunuz fotoğraflar için yarışmaya katılmadan bile oy kullanabilirsiniz. Oy kullanmak için fotoğrafa tıklamanız yeterli. Yine bu ekranda eğer fotoğrafı sağa kaydırırsanız “like” (beğenme) yapabilir, sola kaydırırsanız aykırılık durumunda rapor edebilirsiniz.

Ekran görüntüsünün en alt kısmında ise en solda bu yarışmada kullanılan toplam oy sayısı, orta kısımda yarışmanın bitmesine kalan süre ve en sağda ise ödül değeri belirtilmiştir.

Yarışmaya katılmak için ortada yer alan SUBMIT tuşuna bastığınızda fotoğrafın konusunu açıklayan kısa bir yazı ve genel uyarılar bulunmaktadır. Burada Continue (devam) dediğinizde fotoğrafınızı bulup yarışmaya dahil etmeniz için cihazınızdaki dosyalara (Device), Gurushots Profilinize yüklediğiniz fotoğraflara ya da Instagram veya Google Photos Uygulamalarına yönlendirme ekranı çıkmaktadır.  Bu hedeflerden birine gidip istediğiniz fotoğraf ile yarışmaya katılabiliyorsunuz.

My Challenges (Katıldığım Yarışmalar)

Bu sekmede katıldığınız tüm yarışmaları ve bu yarışmalarda katıldığınız fotoğrafların durumlarını görebilirsiniz. Her yarışma bölümünün üst kısmında Yarışma Konusunun ifade edildiği bir başlık yer alır. Örnek olarak standart bir yarışma görüntüsünü, kullanılan ifadelerin açıklamalarıyla birlikte aşağıdaki resimde görebilirsiniz. Bu ekran görüntüsündeki yarışma konusu “Majestic Horses” yani Görkemli Atlar. İçinde at olan iyi bulduğunuz fotoğraflar bu konu kapsamına girebilmektedir. Örnekteki görüntünün alındığı anda yarışmanın bitimine 11 gün olduğu anlaşılmaktadır.

Yarışmalara katıldığınız fotoğraflara tıkladığınızda sağ üstte yer alan göz işareti fotoğrafın kaç kişi tarafından görüntülendiğini, sol üstte kaç oy aldığı, sağ altta kaç kişi tarafından beğenildiği, sol altta ise fotoğraf ile ilgili yorumlar yer almaktadır. Fotoğraflara özgü bu bilgilere profil bölümünden ilgili fotoğrafa tıkladığınızda da ulaşabilirsiniz.

Fotoğraflarınız başka Gurushots üyeleri tarafından oy aldıkça seviye atlarsınız. Not Ranked (Sıralama yok) olarak başlangıç yapılır. Oy geldikçe sırayla Popular, Skilled, Premier, Elite ve All Star seviyelerine geçilir. Her seviyenin gerektirdiği oy miktarı ilgili yarışma ekranında ve detaylar bölümünde yazar. Her yarışmanın seviyelere göre oy gereklilikleri farklı olabiliyor. Örneğin yukardaki ekran görüntüsüne ait yarışmanın oy gereklilikleri aşağıdaki şekilde.

  1. Popular (Toplam 50 oy)
  2. Skilled (Toplam 250 oy)
  3. Premier (Toplam 600 oy)
  4. Elite (Toplam 1200 oy)
  5. All Star (Toplam 1950 oy)

Standart yarışma dışında zaman zaman 4 gün süreli tek fotoğraf ile katılabildiğiniz “Speed Challenge” adı altında yarışmalar da açılmakta. Bunlar diğer yarışmalara göre daha kısa süreli. Yüklediğiniz tek fotoğrafı değiştirmek isterseniz swap (değiştirme) hakkınız var. Tek fotoğrafa izin verdiği için seviye atlamak için gerekli oy sayıları standart yarışmalara göre daha düşük. Boost (öne çıkarma) özelliği bu yarışmada yok. Ayrıca seviyeler için gerekli oy sayıları ekranda görünmüyor, sadece kaç oy aldığınız görünüyor. Ancak detaylarda belirtilen oy sayısına geldiğinizde seviye artışı oluyor. Puan ve başarı yarışma bitiminde hesaba işleniyor.

Bir de Premium Challenges adı altında oyunlar açılıyor. Bu yarışmalar; özel sponsor alınan ve değerli ödüllerin verildiği yarışma niteliğini taşıyor.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde en altta yer alan View Ranking (Sıralamalar) bölümüne tıkladığınızda Details (Detaylar) ve Rank (Sıralama) sekmelerini göreceksiniz. Detaylar sekmesinde yarışma ile ilgili kısa bilgi, ödüller ve yarışma kuralları belirtilmektedir. Sıralama sekmesinde ilgili yarışmada en iyi fotoğrafçı, en iyi fotoğraf ve yarışmayı açan Guru üyenin seçtiği fotoğraflar görülebilmektedir.  En iyi fotoğrafçı (Top Photographer) bölümüne tıkladığınızda yarışmada kendi seviyenizdeki sıralamanız ve aldığınız oy sayıları gösterilmektedir. Bu bölümde sağdaki ok kullanılarak yan menü açıldığında seviyelere göre yarışmaya katılan üye sayısı belirtilmektedir. En iyi fotoğraf (Top Photo) bölümüne tıkladığınızda yarışmadaki tüm fotoğrafları güncel sırlamasında görebilirsiniz. Ayrıca sol altta yer alan + (artı) işaretine tıklayıp ‘View by’ sekmesinde ‘Me’ ifadesini işaretlediğinizde kendi fotoğrafınızın kaçıncı sırada olduğunu görebilirsiniz.

Yarışma bittiğinde bulunduğunuz seviyeye göre swap, autofill ve keys ödülleri ile topladığınız GS Puanları hesabınıza aktarılmaktadır.

Desktop görünümünde My Challenges ve Open Challenges sekmelerine ek olarak Upcoming Challenges (Yakında Açılacak Yarışmalar) ve Closed (Biten Yarışmalar) sekmeleri de mevcut. Ayrıca bazı yarışmalarda yine desktop versiyonda Boost düğmesinin sağında Exhibit düğmesi de açılıyor. Buraya tıkladığınızda fotoğrafınızın sergiye katılması için 7,99 Dolar (Güncelleme: Ekim-2017) ödeyerek başvuru yapabiliyorsunuz. Ödemeler paypal ya da kredi kartı ile yapılabilmekte. Bu özelliklerin ilerde mobil uygulamaya da entegre edilmesini bekliyoruz.

Profile (Kullanıcı Sayfası)

Size özel olan bu bölümde yarışmalara yüklediğiniz fotoğraflar görülmektedir. Yarışmalara koymak istemediğiniz ilerde kullanırım dediğiniz fotoğrafları da sağ altta yer alan “+” işaretine tıklayarak buraya yükleyebilirsiniz. Resimlerin hemen üstünde soldan sağa doğru gurushots uygulamasına yüklediğiniz fotoğraf sayısı, fotoğraflar için özel olarak alınan beğeni (like) sayısı, yarışmalarda elde ettiğiniz başarılar, takip ettiğiniz kişilerin ve sizi takip eden takipçilerin sayısı verilmektedir. Bu ifadelere tıkladığınızda ilgili bilgilere de erişmek mümkün.

Profil sayfasının sol üst köşesinde yarışmalardan topladığınız toplam GS puanınızı görebilirsiniz. Hemen alt tarafında bulunan paylaşım işaretinden profil sayfanıza ait linki facebook, twitter ve whatsapp’tan paylaşabilirsiniz.

Sayfanın sağ üst köşesinde yer alan settings (ayarlar) işaretine tıkladığınızda klasik ayarlar menüsünde olabilecek kalemlerin buraya eklendiğini göreceksiniz. Kullanıcı fotoğrafınızı, kişisel bilgilerinizi buradan değiştirebilirsiniz. Ek olarak bildiri ayarlarını, cinsel içerikli fotoğrafları kapatma ayarını ve gurushots iletişim bağlantısını burada bulabilirsiniz. Uygulamanın kısa tanıtım turu da burada mevcut.

Profil sayfasında ayarlar işaretinin altında yer alan yan ok işaretini sola doğru kaydırdığınızda bir menü daha açılmaktadır. Burada daha önce de bahsettiğimiz derecelere ait gereklilikleri görebilirsiniz.

Notifications (Bildirimler)

Activity (Aktivite) ve Votes (Oylar) olmak üzere iki sekmede bildirimleri görmek mümkün. Aktivite bölümünde fotoğraflarınızı beğenenleri (like), yeni açılan oyun bilgilerini, seviye ve derece atladığınıza dair bilgiyi, kazanılan hediyeleri ve ekstra GS puan bilgilerini görebilirsiniz. Oylar sekmesinde ise fotoğraflarınıza oy verenleri görebilirsiniz.  

Store (Sepet)

‘The Science of Swapping’, ‘Take a day off!’, ‘Unlock Boosts Early’ olarak adlandırılan sekmelerde sırasıyla Swap, autofill ve key desteklerini satın alabilirsiniz. Satın al butonuna tıkladığınızda google play hesabına ait ödeme ekranı çıkmaktadır. Buradan süreci ilerleterek satın alma yapabilirsiniz.

ÖZELLİKLERİN AÇIKLAMALARI

GS Points (Gurushots Puanı): Yarışmalarda her seviye atlamada ve Earn Points bölümündeki görevleri yaptığınızda GS Puanlarınızı arttırmanız mümkün.

Share Rank (Sıralama Paylaşımı): Yarışmadaki seviyenizi Facebook, Twitter veya Whatsapp üzerinden paylaşmanızı sağlar.

Earn Points (Puan Kazanımı): Facebook, twitter ve whatsapp’tan yarışmayı bildiren bir paylaşım yaptığınızda ve 5 gurushots üyesini tekip ettiğinizde her bir işlemden 25 GS Puan kazanımı sağlanmaktadır.

Exposure Bonus (Öne Çıkma Bonusu): Yarışmadaki diğer fotoğraflara oy verdikçe sizin fotoğraflarınızın daha çok görüntülenmesini sağlar. Vote tuşuna basarak yarışmaya katılan diğer fotoğraflara oy verebilirsiniz. 

Vote (Oylama): Buradan yarışmaya katılan diğer fotoğraflara oy verebilirsiniz. Oy kullanmak için fotoğrafın üzerine tıklamanız yeterli. Standart yarışmalarda 25, kısa süreli açılan yarışmalarda 10 oylamada ibre en üst seviyeye ulaşmaktadır. İbre dolsa dahi oylamaya devam edebilirsiniz. Yarışmaların türüne göre ibrenin en üst seviyeye gelmesi için oy miktarı değişmektedir. Vote ile açılan ekranda eğer fotoğrafı sağa kaydırırsanız like (beğenme) yapabilir, sola kaydırırsanız aykırılık durumunda rapor (Reporting) edebilirsiniz.

Swap (Fotoğraf Değiştirme): Yarışmaya eklediğiniz bir fotoğrafın belirleyeceğiniz başka bir fotoğraf ile değiştirilmesini sağlıyor. Ayrıca bu özelliği ilk üyelikte, derece geçişlerinde veya belirli seviyelerdeki yarışma bitimlerinde ödül olarak program size sunmaktadır. Derece atlamaları için gerekli Swap görevinin başarılı olması için değiştirdiğiniz fotoğrafın bir önceki fotoğrafın aldığı oydan en az 50 oy fazla oy alması gerekir. Örneğin 64 oy almış bir fotoğrafı değiştirmek istediğinizde yeni eklediğiniz fotoğrafın eklediğiniz anda oy sayısı sıfırlanır. Swap görevinin tamamlanması için bu fotoğrafın en az 64+50=114 oy alması gerekir.

Boost (Güçlendirme): Yarışmaya eklediğiniz belirli bir fotoğrafın belirli bir süre öne çıkmasını ve daha çok kişiye görüntülenmesini sağlıyor. Bu destek özelliği rastgele herhangi bir 24 saat ücretsiz olarak aktif hale geliyor. Eğer bu zaman içinde Boost özelliğini yakalayabilirseniz istediğiniz fotoğrafı seçip daha çok öne çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu rastgele seçilen gün her yarışmacı için farklılaşabiliyor. Eğer oyunun bitimine son üç gün kala yarışmaya katılırsanız ücretsiz boost hakkı verilmiyor. Boost özelliği başlamasını kullanmanız durumunda aktiflik süresi de 24 saat. Bu süre boyunca boost işareti fotoğrafın üstünde yanıp sönüyor. Bitince fotoğrafın sol köşesinde küçük bir işaret kalıyor. Bu kısıtlı zamanı kaçırdığınızda anahtar kullanarak yine bu güçlendirmeyi yapabilirsiniz. Her yarışmada sadece bir fotoğraf için Boost özelliği kullanılabiliyor. 

Autofill (Otomatik Doldurma): Katıldığınız tüm yarışmalardaki Exposure Bonus olarak ifade edilen ve oy kullanarak yükselen ibrenin en üst seviyeye gelmesini sağlar. Normalde her yarışma için tek tek Vote tuşuna basarak bu ibreleri en üst seviyeye getirebilirsiniz. Autofill tuşu tüm yarışmalar için bu işlemin tek tuşla yapılmasını sağlar. Eğer oylama için zamanınız yoksa Autofill kullanabilirsiniz. Ayrıca bu özelliği derece geçişlerinde veya belirli seviyelerdeki yarışma bitimlerinde ödül olarak program size sunmaktadır.

Keys (Anahtarlar): Boost olarak ifade edilen belirli bir fotoğrafı öne çıkarma işleminin yapılması için gerekli anahtarlardır. Derece geçişlerinde veya belirli seviyelerdeki yarışma bitimlerinde ödül olarak uygulama size sunmaktadır. Tabii ki satın alma imkanı da mevcut.

Invite Your Friends (Arkadaşını Davet Et): Facebook, Twitter ve whatsapp’da bulunan arkadaşlarınızı bu oyunu oynamaları için davet edebilirsiniz. Karşı taraf oyuna sizin gönderdiğiniz link üzerinden ilerleyerek kayıt olursa her iki taraf da swap, key ve autofill özelliklerinden oluşan bir hediye paketi kazanır.

PUAN, SEVİYE VE DERECE ATLAMAK İÇİN NE YAPMALI?

Gurushots’da yarışma konusunu yansıtan en iyi fotoğrafı yüklemek en önemli kriterdir. Fotoğrafın 1/3 oranı ve ışık dengesi üyelerin dikkatini çekmesini sağlamaktadır. Bu konularda fazla tecrübeniz yoksa yarışmalarda seçilen en iyi fotoğrafları sık sık gözden geçirmek, en iyi fotoğrafçıları takip etmek ve fotoğraflarını incelemek gözünüzün fotoğraf dengesine alışabilmesi ve görüntülerden ilham almanız açısından oldukça fayda sağlayacaktır. Bazen çektiğiniz ama işe yaramaz dediğiniz bir fotoğrafın bir bölümü çeşitli ışık oyunlarıyla harika görüntülere dönüşebilmektedir.

Eğer profesyonellik derecesinde çok iyi fotoğraflarınız varsa ve yeni bir Gurushots üyesi iseniz “Newbie of the month” yarışmasını kazanarak direk Guru seviyesine de yükselebilirsiniz. Sadece bu yarışma böyle bir fırsat sunuyor.

İyi fotoğraflar yüksek derecedeki üyeler tarafından oylandığında aldığınız oy oranı hızla artacaktır. Fotoğraflarınızın Gurushots üyeleri tarafından nasıl değerlendirildiğini anlamak için fotoğrafınızın görüntülenme ve oy alma oranlarını incelemeniz çok önemli. Örneğin 900 kez görüntülenmiş bir fotoğrafınızın 100 oy alması size fotoğrafınız hakkında bir değerlendirme sunmaktadır.  

Yarışmalar başlangıç saatinden birkaç saat önce oylama kısmı pasif olarak açılmakta ve sadece fotoğraf eklemeye izin vermektedir. Oylama sürecinin her anı önemli olduğu için en başta tüm alanları doldurabilmek yapabileceğimiz en iyi hamle. En iyi fotoğrafınızı yarışmaya ekledikten sonra sık sık uygulamaya girip Exposure Bonus bölümündeki ibreyi en üst seviyede tutmanız gerekmekte. Bu şekilde fotoğrafınızın daha çok görüntülenmesi sağlanmaktadır. Ek olarak Boost özelliğini kullanmak oy sayısında ciddi fark yaratmaktadır.

Yarışmalara eklediğiniz fotoğraf üzerinde küçük bir yıldız olursa fotoğrafın bir Guru tarafından seçildiğini ifade ediyor. Bu durum size 50 oy kazandırmaktadır. Böylece Guru’s Top Pick yani yarışmayı düzenleyen Guru’nun sizin fotoğrafınızı seçmesi ve ödül kazanma şansınız yüksek oluyor.

Gurushots’da her yarışmada gelebileceğiniz en yüksek seviye size yarışma sonunda çeşitler ödüller kazandırmaktadır. Bu ödüller her yarışmaya göre farklılık göstermektedir.

Ayrıca her derece atlamada da hediyeler sunulmakta. Bu hediyeleri diğer yarışmalarda kullanabilirsiniz.

Derecelere göre hediyeler şöyle:

Newbie: –

Rookie: 1 Swap

Challenger: 1 AutoFill

Advanced: 3 Swaps + 1 AutoFill + 1 Key

Veteran: 3 Swaps + 3 AutoFill + 1 Key

Expert: 5 AutoFills + 2 Swaps + 1 Key

Champion: 5 AutoFills + 5 Swaps + 3 Keys

Master: 10 Swaps + 5 AutoFills + 5 Keys

Guru: 10 Swaps + 10 AutoFills + 10 Keys

 

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Her yarışmanın detaylar bölümünden de görebileceğiniz gibi yarışmalara konusu dışında fotoğraf yüklemek, aynı fotoğrafın farklı şekillerde aynı yarışmada kullanılması, kombinasyon, arka plan, ön plan ve konum olarak benzer fotoğrafların kullanılması kabul edilmemektedir. Yarışma konusuna aykırı veya benzer fotolar otomatik robotlar tarafından tespit edilip diğer üyelere farklı zamanlarda oy kullanım aşamasında sorulmaktadır. Aykırı fotoğraflar oylama ekranından ve sıralamadan çıkmaktadır.

Fotoğrafların Gurushots tarafından belirlenen 700x700px çözünürlükte ve maksimum 25 megabaytı aşmaması gerekmektedir. Aksi takdirde fotoğraf yüklemesi yapılamamaktadır.

Gurushots yarışmalarında kullandığınız tüm fotoğrafların kendi çektiğiniz fotoğraflar olmasına özen göstermelisiniz. Size ait olmayan fotoğraflar tepit edildiğinde hesabınız tamamen süresiz olarak kapatılmaktadır.

Aynı fotoğraf farklı yarışmalar için kullanılabilir. Yarışmayı kazanan bir fotoğraf tekrar başka bir Gurushots yarışmasında hiçbir şekilde kullanılamaz. Sadece birinci seçilen yarışma sürecinde aynı fotoğraf başka yarışmalara da yüklendiyse kabul edilebilmektedir.

Son olarak Gurushots’ın 13 yaş ve üzeri fotoğrafçıları yarışmalarına kabul ettiğini belirtelim.

Gurushots android uygulamasını ve internet sitesini inceleyerek daha fazla bilgi alabilirsiniz. Gurushots web sayfasında bu yıl Şubat ayında yazdıkları bilgide Android için yazılan versiyon tamamlandığında İOS için de uygulamanın yazılacağı ve bir birkaç ay süreceği belirtilmiş. Merakla bekliyoruz…

Ayrıca Gurushots’ı facebook, instagram  ve twitter üzerinden de takip edebilirsiniz.

Gurushots programının bahsettiğimiz bu özellikleri Ekim 2017 tarihiyle güncel olan mobil versiyonundan incelenmiştir. İlerleyen zamanlarda yeni özelliklerini keşfettikçe buradan yayınlamaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir