Whatsapp Yeşil Tik Geliyor

Whatsapp Yeşil Tik Geliyor

Gün geçmiyor ki whastapp yeni bir güncelleme ile hayatımıza yenilik katmasın. Önce tik kavramını hayatımıza soktu. Sonra bunu renklendirip bir de özel hayatı ihlal ediyor suçlamalarına konu oldu. Sonra mavi tik nasıl kaldırılır konulu binlerce yazı yazılmasına sebep oldu. Şimdi de yeşil tik ile karşımızda.

Nedir Yeşil Tik?

Nedir bu yeşil tik ne işe yarar? Kimler kullanacak? Kısaca bunlardan bahsetmek gerekirse; Yeşil tik hayatımızda mavi tik kadar büyük bir değişikliğe sebep olmayacak bu kesin. Yeşil tik kurumsal whatsapp hesaplarının güvenirliğini ve doğruluğunu gösteren bir sertifika sistemi olacak. Firmalar, kurumsal olarak açtıkları hesapların onaylanmasından sonra telefonunuzda firmaya ait whatsapp isminin yanında yeşil tik belirecek. Bu yeşil tik sayesinde firmanın whatsapp numarasının doğru olduğunu ve burada yapılacak işlemlerin güvenilir olacağını bileceğiz.

Ne zaman çıkacak?

Önümüzdeki güncelleme paketlerinde karşımıza çıkması beklenen yeşil tik bakalım güncelleme içinde başka ne gibi yenilikler ile birlikte gelecek.

Türkiye’ de ve Dünya’da Durum

Türkiye’de birçok kurum halen whatsapp kullanımını ciddiye almaz iken aslında çalışanlar çoktan birçok işlemlerini whatsapp üzerinden çözmekteler. Resmi olarak yazışma ve belge gönderimi için ülkemizde çok erken bir dönemde olsak da, birçok çalışan yazışmalarının büyük kısmını buradan sürdürmekte ve son halini mail olarak iletmekte. Mail sisteminin ilk kurulduğu dönemlerde olduğu gibi, önce mailler döndürülür sonrada ıslak imzalar ile karar verilirdi. Şimdi ise mobil ve e-imzalar sayesinde sadece mail ve online hizmetler ile kağıt baskıya gerek kalmıyor. Gelecek dönemde ise whatsapp resmi yazışmalarında vazgeçilmez yollarından biri olursa hiç şaşırtıcı olmayacaktır. Mail üzerinden yapılan yazışmalardaki resmi dil, dikkatli yazışma adabı, büyük küçük harflerin barındırdığı anlamlar whatsapp üzerinde yerini emoji ile yazışmalara bırakacak gibi. Dinamik iş hayatı gelecekte mail sistemini de yavaş ve hantal bulacaktır. Böylece daha hızlı, eğlenceli ve güncel bir sistem devreye girecektir. Bunun için en büyük aday tabi ki whatsapp.

Yukarıda anlattığım tüm bu faktörleri de göz önüne alan whatsapp bu konuda ilerleyişini sürdürüyor. Bir şirketin kurumsal whatsapp hattının olması bunun en büyük işareti.

Yoğunlukla whatsapp kullanan ülkelerin başında gelen Türkiye’de ilgili yeşil tik uygulamasının nasıl karşılık bulacağını ve hangi şirketlerin bu konuya önem vereceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz. Bu konuya bir miktar direnen bazı firmalar olacaktır mutlaka. Bir kısım  firma da bu özellik için sıraya girecektir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir