British Shorthair

British Shorthair

(Britanya Kısa Tüylü Kedisi)

Türkiye’de en çok sevilen kedi türlerinin başında gelen British Shorthair’dir. 1880 yıllarında Büyük Britanya’da birçok tür kedinin çiftleşmesinden ortaya çıkmış ve ilk başlarda yarışma kedisi olarak tanıtılmış bir kedi türüdür. Amerika Birleşik Devletleri’ne geldikten sonra birçok evde bakılır hale gelen bu tür, şimdilerde tüm dünyada en çok sahiplenilen kedi türlerinin başında gelmektedir.
British Shorthairlar vücut ve kafa yapısı ile diğer kedilerden ayırt etmesi oldukça kolaydır. Dolgun yanakları, geniş burun yapısı, kocaman gözleri ve orta büyüklükte yuvarlak uçlu kulakları ile çok sevimli bir kafa yapısına sahiptirler. Vücut yapıları ise yere yakın, oldukça kaslı, geniş göğüse sahip ve kısa sayılabilecek ama kaslı bacakları vardır. Bu özellikleri ile yuvarlak hatlara sahip ancak hantal olmayan kaslı ve güzel dış görünüşlerini kısa ama sık yapıdaki kürkleri tam anlamıyla tamamlamaktadır. Ortalama 4-8 kilo olan bu tür genellikle gri sık tüy yapısının ona dokunduğunuzda muhteşem bir his verdiğini bilmelisiniz.

Çok çeşitli renk ve şekilde kürk ile karşımıza çıkan British Shorthairların en çok bilinen kürk rengi British Shorthair Blue olarak gözlemlenmektedir. Hatta bu renk dışındaki British Shorthairlar genellikle başka türmüş gibi değerlendirilmekler. Oysa ki bu türün British Blue dışında oldukça göz alıcı ve güzel renkleri bulunmakta.

British Shorthair Bakımı

Bakımına gelecek olursak. Bu tür kendi kendine yetebilen bir tür. Ancak yavru iken günlük fırçalamaya alıştırılabilinirse ufaklık çok daha güzel bir dış görünüşe sahip olabilmekte. Kendi temizliğini oldukça iyi yapabilen kedimize sadece günlük fırçalama ile yardımcı olabiliriz. Onun dışında kuru kedi şampuanları ve sprey kedi şampuanları ile belirli zamanlarda tüy temizliğini yapmamız küçük dostumuzun muhteşem görünmesine ve sağlıklı tüylere sahip olmasını sağlayacaktır. Ayrıca yetişkinliği ile birlikte, veteriner hekimimize danışarak tabiki tüy sağlığını destekleyici mamalar tercih etmemiz bu kadar sık tüy yapısına sahip kedimize tüylerini koruması için yardımcı olacaktır. Belirli zamanlarda tüy dökme ile karşı karşıya kalabileceğimiz bu türde aslında eski tüylerinin yerine yeni tüylerini çıkarttığı için bu şekilde tüy dökebilmektedir. Bir başka deyişle kışlık kıyafetlerinin yerine yazlıklarını giyiyor olabilir.
Tırnak bakımlarınıda düzenli yapmamız evde yaşayan kedimiz için çok önemli aslında. Kedimiz doğada tırnaklarını törpüleyebilirken, evde bu tip bir imkana pek sahip olamayabiliyor. Evdeki tüm yüzeylerin yumuşak ya da pürüzsüz olması kedilerin evlerde tırnak bakımlarını bizim yapmamız sonucunu doğurmakta. Ayrıca kedi sağlığı açısından günlük olarak kulak ve göz kontrolleri yapmamız gerekiyor. Alışagelmedik tüm durumlarda erken müdahale kedi sağlığı açısından en önemli faktör diyebiliriz.

British Shorthair Nasıl Beslenmeli?

Beslenme dediğimizde kaslı yapısı yüzünden protein tarafından zengin mamaların tercihi söz konusu olmalıdır. Piyasada bulunan birçok markanın Britishler için özel üretilen mamalar olması ile birlikte, düşük tahıl yapısına ya da hiç tahıl bulunmayan kuru mamalar ile beslenmesi yerinde olacaktır. Yavru iken kitten kedi mamaları tercih edilmesi hem ufaklığın sağlıklı gelişimi için hem de yerken ağzında parçalayabileceği büyüklükte mama taneleri olması açısından önemli bir durumdur. Yetişkin bir kedi olduğunda ise normal boyutlarda kedi kuru mamaları ile beslenmelidir. Veteriner hekim tavsiyesi ile tüy sağlığı için balık orjinli mamalar tercih edilmeli, ilerleyen yaşlarda ise sindirimi kolay ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek kuru mamaları tercih etmeliyiz. Kedinin kilosuna göre mama miktarı ayarlanmalı ve kilo kontrolleri sıklıkla yapılmalıdır. Yaş ilerlemesi, kısırlaştırma sonrası hormonal değişiklikler ufaklığın hızlıca kilo almasına ve sağlığının bozulmasına neden olabilir.  Mutlaka ama mutlaka sürekli olarak taze ve temiz su kedimizin ulaşabileceği bir yerde olmalıdır.

British Shorthair’in Karakteri

British Shorthair aslında kendi kendine yetebilen ve yalnız yaşamayı seven bir türdür. Çiftleşme dışında pek kendi bölgesinde başka kedi istemeyebilir. Ancak tüm bunların dışında muhteşem bir oyuncudur. Zaten kaslı yapıya sahip bu kedi türünü günlük olarak oyunla yormak sağlığı açısından en doğru hareket olacaktır. Işık, olta veya bizzat boğuşarak yapılacak hareketler hem kedimizi mutlu edecek hem de kaslarını çalıştıracaktır. Kucak delisi bir kedi türü değildir. Sahibinin yanında olmak onunla birlikte hareket zaman geçirmek ister ancak kucakta saatlerce sevileyim derdi pek yoktur. Çocuklar ile çok iyi zaman geçirebilen bir tür olan British Shorthair uysal, oyuncu, evcimen ve sakin bir kedidir, kısacası şehir hayatında apartman dairelerinde kolayca uyum sağlayabilen bir karektere sahiptir.

British Shorhair Kısa Kısa

Karakteri : Uysal, Oyuncu

Ortalama Ağırlık : 4,8 kg

Bakımı : Kolay, Kendine Yetebilen

Diğer Kediler İle Birlikte Yaşama : Tek Başına Olmayı Tercih Eder

Sahiplenme : Çok İyi

 

1 thought on “British Shorthair

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.