Düdüklü Tencerede Şekersiz Ayva Reçeli Tarifi

Düdüklü Tencerede Şekersiz Ayva Reçeli Tarifi

Bahçeden koparılmış organik ayvaları mis gibi kokan reçele dönüştürmek mutfakta sanat yapmak değilse nedir? Eskiden meyveler kurtlu çıktığında “aaa çürümüş, atalım, ıyyy” derken şimdi kurdu gördüğümüzde onunla göbek atacak hale geldik. İşin şakası bir yana doğal ürünlerimiz gitgide tükeniyor ve elimizden hiçbir şey gelmiyor. İşte bu noktada çözüm olacak bir tarifle karşınızdayız. Düdüklü Tencerede Şekersiz Ayva Reçeli, ister tatlıların yanında ya da üstünde (muhallebi üstü ayvalı cevizli tarif), ister kahvaltıda yiyebileceğiniz, yapılışı çok pratik ve sağlık dostu bir tarif. Üstüne kaymak ve cevizle de mükemmel bir ayva tatlısı olarak da yenebilir. Bu güzel bir tarifi sizinle paylaşmak büyük bir zevk.

Malzemeler

6 adet orta boy ayva

2 su bardağı süzme bal

4-5 adet karanfil

2 su bardağı su

6-7 adet ayva çekirdeği

Hazırlanışı

Ayvaları iyice yıkayalım. Eğer ilaçlanmamış bildiğiniz bir yerden aldıysanız ayvaları kabuklarıyla kullanabilirsiniz. Ayvaları rende yapacak şekilde kesip çekirdek kısmını bir kaba ayıralım. Bu çekirdeklerin birkaç tanesini de renk vermesi için tencereye eklemek üzere ayıralım. Ardından ayvaları rendelemeye başlayalım. Rendelerken bekleyen ayvaların kararmaması için yarım limon sıktığımız su dolu bir kaba koyalım.

6 adet orta boy ayva rendelenmiş haliyle yaklaşık 1100 gram geliyor.

Rendelediğimiz ayvaları düdüklü tencereye koyalım. İçine 2 bardak kadar süzme bal, 4-5 karanfil, ayva çekirdekleri ve yaklaşık 2 bardak da su ilave edelim. Fazla sulu olmaması önemli. Düdüklü tencerede yaklaşık 15-20 dakika kadar pişirelim. Düdüklü tencerenin markasına bağlı olarak pişme süresi değişebilir. Bu sebeple tecrübenize göre zamanı ayarlayabilirsiniz. Toplam 3 küçük kavanoz  (yarım litrelik kavanoz) reçel oldu. Sıcak halde kapaklarını kapatıp ters çevirelim. Soğuduğunda konserve şeklinde hiç bozulmadan muhafaza edebilirsiniz.

Afiyet olsun…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir