Derin Dondurucu Alırken

Derin Dondurucular

Derin dondurucular günümüz şehir yaşantısında evlerin kışlık hazırlıkları için vazgeçilmez beyaz eşyalar halini aldı. Derin Dondurucu, yazın taze ve uygun fiyatlı olan sebze ve meyvelerin kışın da rahatlıkla tüketilebilmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda buzdolaplarının dondurucu bölümü yeterli olmayan evlerde bu ürünlerin uygun koşullarda saklanması için rahatlıkla kullanılabilmektedir. Derin dondurucular iki ana tür de satışa sunulmaktadır;

Yatay Derin Dondurucular (Sandık Tipi Derin Dondurucular);

Klasik tip derin dondurucular olarak uzun zamandır kullanılmakla birlikte sanayide ve profesyonel mutfaklarda mutlak şekilde tercih edilen derin donduculardır. Havuz şeklinde ve dondurma dolapları ile aynı dış görünüşe sahip olan yatay derin dondurucular, genellikle tek tip ürünlerin saklaması için kullanılan ürünlerdir. Örnek vermek gerekirse et ürünlerini ya da sadece sebzeleri saklamak doğru bir yöntem olabilmektedir. Yatay tip derin dondurucularda bölme ve çekmeceler olmadığından içine konulan tüm ürünler yan yana ya da üst üste yerleştirilir.

Yatay tip derin dondurucuların tüm iç hacimleri kullanılabildiği için profesyonel mutfaklarda kabul gördüğü gibi evlerde de kullanılabilmektedir. Bu tip dondurucuları doğru yerleştirildiği ve tüm ürünlerin poşet ve kaplarda saklandığı sürece evlerde de çok rahatlıkla kullanılmaktadır. Tüm ürünlerin saklanabildiği sandık tipi derin dondurucular ise yeri olanlar için ve yüksek hacimlere ihtiyaç duyanlar için ideal olabilir.

Dikey Derin Dondurucular (Çekmeceli Derin Dondurucular);

Son yıllarda beyaz eşya üreticilerinin ev kullanımı için de derin dondurucu satabilmek amacıyla yoğunlaştığı ve satış rakamları olarak kurban bayramı sonrasında tüm stoklarını bitirdikleri bu tip derin dondurucular aslında klasik buzdolaplarının dış görünüşüne sahiptirler. iç bölümleri genellikle çekmeceler ile bölümlendirilen dikey derin dondurucular raf sistemleriyle de karşımıza çıkabilmektedir. Her çeşit yiyeceği farklı çekmecelerde saklama imkanı, dilediğimiz ürüne hemen ulaşabilme avantajları ile ev kullanıcılarının sıklıkla tercih ettiği modeldir. 2 ya da 3 çekmeceli tezgah altı tipi olduğu gibi 6, 7  ya da 8 çekmeceli büyük boyları da mevcuttur.

İhtiyaca göre boyutlandırması olan derin dondurucularda üreticiler son yıllarda bir özellik daha ekleyerek derin dondurucunuzu kullanmadığınız, yani boşaldığı zamanlarda dilerseniz soğutucu yani buzdolabı olarakta kullanma imkanı sundular. Bu tip bir özellik eklenmesi derin dondurunun kullanılmadığı ve içi boş olduğu zamanlarda da kullanışlı bir ürün olabileceğini kanıtladı. Büyük oranda et ve kışlık sebze ve meyve saklayan kullanıcıların kışın sonlarında derin dondurucularını boşaltma ve kapatıma gibi dertleri artık olmayacak.

Yeni dönemde derin dondurucularda yapılan bir gelişme daha no-frost derin dondurucuların üretilmesi. Kar yapmayan ve uzun zamandır kullanılan buzdolapları ile aynı mantıkta çalışan bu derin dondurucular, performans olarak aynı seviyede olmasına rağmen tüm derin dondurucularda yaşanan buzlanma ve karlanma dezavantajlarını bertaraf etmesi ile kullanıcılarının beğenisini kazanması gözlemleniyor. Yüksek fiyatları ile  dikkat çeken no-frost derin dondurucuların önümüzdeki dönemde fiyat bakımından daha aşağı seviyelere inmesi bekleniyor.

Derin Dondurucu Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Derin dondurucu alırken iki konuyu öncelikli olarak ele almalı ve derin dondurucuyu tercih etmeden önce kullanım amacına yönelik olup olmadığı mutlaka iyice ölçülüp tartılmalıdır;

  • Derin Dondurucu Yer Seçimi
  • Derin Dondurucuda Saklamayı Planladığımız Et, Sebze ve Meyve Miktarı

Derin dondurucu için yer seçimi hem derin dondurucunun ömürleri hem de harcayacakları elektrik ile ilgili çok önemli bir konudur. Her ne kadar izolasyon konusunda çok başarılı olan derin dondurucular çevre şartlarından minimum etkilenecek şekilde inşa edilse de direk güneş gören ve dış hava koşulları ile direk etkilenen yerlere konumlandırılması ürünlerin enerji tasarrufu yapabilmesini engellemektedir. Normal şartlarda A sınıfı derin dondurucular ev kullanıcılarında çok büyük bir elektrik faturası farkına sebep olmazken güneş gören bir yerde mesela balkonda konumlandırılması faturada hissedilir bir farklılık sonucunu doğurmakta.

Konulanacak yerin belirlenmesi sonucunda konulacak yerin genişliği de önemli bir konu. Ev kullanıcıların genellikle tercih ettiği dikey derin dondurucular 70 cm e 70 cm bir alan işgal etmekteler. Burada uygun boyut belirleyici yükseklik olacaktır. Tezgah altına yerleştirilecek ise ölçü belli olacaktır ancak diğer yerlere yerleşim söz konusu ise yüksekliği ihtiyaçlar belirleyecektir.

Derin dondurucu alırken dikkat edilecek diğer konu ise saklamayı planladığımız ürün miktarıdır. Tüm kış için yoğun bir hazırlık ile et, sebze ve meyve hazırlanacak geniş bir aile söz konusu ise alınabilecek en büyük boy derin dondurucu alınmalıdır. Buna karşın bir miktar et saklanacak ve yine az miktarda sebze meyve saklanacak ise buzdolabının buzluk bölümü yetersiz geliyor ise yine küçük boy bir dondurucu alınmalıdır. Hatalı boyut seçimlerinde ya dondurucuya sığmayan hazırlıklar ile karşı karşıya kalınırken birçok evde de yine boş bir şekilde kalan dondurucular karşımıza çıkmakta.

Derin Dondurucularda Yaşanan Sorunlar ve Derin Dondurucu Kullanımında Püf Noktalar;

Koku

Derin dondurucularda karşılaşılan en büyük problemlerden biri koku yapabilmesidir. Koku problemini oluşumundan önce bertaraf etmek en kolay çözüm aslında. Koku oluşumunun tek sebebi ise bozulan ve açık konulan yiyecekler. Derin dondurucu içine konulan tüm ürünlerin kapalı poşet ve/veya saklama kaplarında yerleştirilmesi gerekmekte. Ayrıca tüm yerleştirilecek ürünlerin oda sıcaklığından daha soğuk olması ya da en azından oda sıcaklığında olması kesinlikle önerilir. Yani yeni kesilen bir etin hemen derin dondurucuya konması derin dondurucunun iç sıcaklığını arttıracaktır. Bu sayece diğer ürünlerinde çözülmesini sağlayabilir. Bu yüzden biraz bekledikten sonra yerleştirmek en güzel çözüm olabilir. Koku problemi yine karşımıza çıkmışsa yapılacak işlem çok ama çok basit tüm derin dondurucu boşaltılarak ayrıntılı bir temizlik yapılacak yine kokuya yol açabilecek ürünler incelenip koku kaynakları derin dondurucuya konulmayacaktır. Unutmayın kapalı kaplarda bulunan hava almayan ve donmuş hiçbir ürün koku problemine yol açmazlar.

Çekmecelerin Kırılması

Çekmeceli derin dondurucularda yaşanan ikinci en büyük problem ise çekmecelerin yapışması ve bundan kaynaklı zarar görmeleridir. Bu problemin ana sebebi çekmece kenarlarında oluşan buzlanmadır. Bu buzlar çekmecelerin hareketini engellemekte ve sonucunda çekmecelerin kırılmasına sebep vermektedir. Bunu engellemenin yöntemleri ise çekmece altına hava geçişini sağlayabilecek ancak nemi ve sıvıları çekebilecek malzemelerin serilmesi olabilmektedir. Bu sayede buzlama minimum seviyeye çekillecek ve çekmeceler rahat hareket edecektir. Tabi yine hava ve sıvı çıkmamasını sağlayacak şekilde yerleştirilmesi ve sıcak ürünlerin yerleştirilmemesi terleme ile buzlanma yapmasını önleyecektir.

Elektrik Kesintisi

Derin dondurucular için yine çok karşılaşılan bir problem ise elektrik kesintilerinin sonuçlarında derin dondurucuların içindeki ürünlerin bozulması olmaktadır. Bu konuda derin dondurucu üreticileri aslında çeşitli çözümler geliştirmiş durumda. Derin dondurucuların kapı bölümlerinde bulunan buz kasetleri işte tamda bu yüzden o bölümde konumlandırılmıştır. Bu kasetler ortalama 12 saatlik kesintilerde derin dondurucunun kapısı açılmadan derin dondurucunun içindeki ürünlerin çözülmeyeceği öngörüsüne göre konumlandırılmıştır. Normal elektrik kesintileri sorunları yaşayan bölgelerde bu kasetler genellikle yeterli gelmekle beraber sık sık ve uzun süreli elektrik kesintileri yaşayan bölgelerde çözüm ise kaliteli ve uzun süre dayanımlı buz kasetlerinden alıp derin dondurucunun çeşitli yerlerine konumlandırılabilir. Bu sayede derin dondurucunun içindeki ürünlerin çözülmesini engelleyebilecektir.

Derin dondurucularda elektrik kesintileri aslında en büyük problem. Bozulan gıdaların zehirlemesi sonucunda çok büyük sağlık problemi yaşanabilmekte ve ölümlerle de sonuçlanabilmektedir. Burada yapmamız gereken elektrik kesintilerini takip etmeliyiz. Özellikle uzun süreli kesintilerde çok daha dikkatli olunmalıdır. Peki çalışıyor ve elektrik kesintilerini takip edemiyorsak ne yapacağız? Öncelikle evimize geldiğimizde elektrik kesintilerini işaret eden birçok elektrikli ürünümüz mevcut. Örneğin fırın saati veya kahve makinesinin saati sıfırlanmışsa bilin ki gün içinde elektrik kesintisi yaşanmıştır. Derin dondurucunuzu kontrol etmelisiniz.

Enerji Tasarrufu

Enerji tasarrufu en önemli konulardan biri aslında. Dondurucular evlerin ihtiyacı olmakla birlikte düşük enerji sınıfındaki dondurucular evlerde elektrik faturası canavarı olabilir. Yeni satılan tüm dondurucuların A sınıfı olma zorunluluğu var tabi ama eski dondurucu sahiplerinin C ve ya D sınıfı bir dondurucuya sahiplerse mutlaka derin dondurucularını değiştirmeleri elektrik faturalarında hatrı sayılır bir indirim sağlayacaktır.

Tabi A sınıfı bir dondurucunun karşısında A+++ bir dondurucu ne kadarlık bir indirim sağlar hep tartışılmıştır. Aylık olarak küçük bir miktar tasarruf ettirirken, satın alırken hatrı sayılır bir fark ortaya koyması kullanıcıları hep A++ ürünlerden uzaklaştırıyor. Hepimiz daha az sarfiyatı olan ürünler almak isteriz ancak üreticilerin de fiyatlarda makul sınırlara gelmesi bizi de teşvik edecektir. Ayrıca enerji tasarrufu için en önemli olan şey derin dondurucunun kapağının sıklıkla açılmaması ve uzun süre açık bırakmamaktır. Derin dondurucunun yerleşimine dikkat edildiğinde kapı açık kalma sürelerinin minimum seviyelerde kalacağı gözlemlenmekte ve enerji tasarrufuna da çok katkı sağlayacağı görülmektedir. En azından aynı tür ürünlerin birlikte saklanması ve direk olarak o bölüme ulaşılması enerji konusunda fark yaratacaktır.

Derin donducu temizliği için buzdolabı temizliği yazımızı okuyabilirsiniz…

 

1 thought on “Derin Dondurucu Alırken

  1. En iyisi bosch nofrost derin dondurucu bence ancak çok pahalı. fiyatlar düşer umarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir