Güneş Tutulması

21 Ağustos 2017 Güneş Tutulması

Gökbilimciler tarafından 2017 yılının en önemli gök olayı olarak nitelendirdiği güneş tutulması 21 Ağustos Pazartesi günü yaşanacak. İlkokul çağında aldığımız temel bilgilerimiz arasında yer alan bu gök olayının temel mantığı; ”Ay’ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi sonucunda Güneşin kısmen veya tamamen Ay tarafından kapanması” şeklindedir.

Güneş Tutulması Nerelerde Gözlemlenebilecek?

Milyonlarca kişinin merakla beklediği 21 Ağustos 2017’de yaşanacak olan tam güneş tutulması sadece Amerika kıtasından izlenebilecek. Tam tutulma Oregon, Salem’den Güney Karolina, Charleston’a kadar uzanan yaklaşık 70 mil (112,6 km) genişliğinde bir kuşağın altında yer alan yerlerden izlenebilecek. ABD kıtası üzerinde bu kuşağın dışında kalan yerler ise tutulmayı kısmen izleyebilecekler.

Güneş Tutulması Ne Zaman Gerçekleşecek?

NASA’nın resmi web sayfasında sunulan bilgilere göre tutulma ilk olarak 21 Ağustos 2017 sabahı saat 09:05’te Oregon eyaletinde yer alan Lincoln Sahilinden başlayacak. Tam tutulma ise 10:16’da görülecek. İlerleyen saatlerde Oregon, Idaho, Wyoming, Montana, Nebraska, Iowa, Kansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Tennessee, Georgia, and North and South Carolina eyaletlerinden tam tutulma izlenebilecek. Öğleden sonra 14:48’de Güney Karolina Eyaletinde yer alan Charleston yakınında tam tutulma son bularak 16:09’da tutulma olayı Amerika Kıtasını terk edecek. Tam veya kısmen Güneş tutulma süresi konuma göre değişiklik göstermekte. En uzun tam tutulma olayı Illinois eyaletinin Carbondale yakınlarında 2 dk 40 saniyelik bir sürede izlenebilecek.

Güneş Tutulması Nasıl Gözlemlemeli?

Tutulma anının izlenmesi amacıyla Amerika’nın çeşitli yerlerinde organizasyonlar düzenlenmesi planlanıyor. Organizasyonlara katılanların güneş ışınlarına çıplak gözle doğrudan bakmamaları, mutlaka koruyucu gözlük veya uygun ekipman ile tutulmayı izlemeleri tavsiye ediliyor. Sadece tam tutulma anında koruyucu kullanılmasına gerek duyulmuyor.

21 Ağustos Güneş Tutulması Neden Bu Kadar Önemli?

Bu güneş tutulmasında daha önce hatalı hesaplandığı iddaa edilen güneş yarı çapı tam olarak ölçülebilecek. 90 dakika kadar ay güneşin önünde kalması beklenen bu güneş tutulmasında, gökbilimcilerin Amerikanın çeşitli merkezlerinde çeşitli ölçümler yaparak güneşin tam yarıçapının hesaplanabileceğini düşünülmekte. Tüm Dünyanın merakla beklediği 21 ağustos bu özellikleri ile tarihin en büyük güneş tutulması olarak değerlendirmekte haksız sayılmazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir