Kredi Kartları İnternet Alışverişine Kapatılıyor

Kredi Kartları İnternet Alışverişlerine Kapatılıyor

Uzunca bir süredir cep telefonlarımıza, mail adreslerimize ve heryerde karşımıza çıkan bir bilgilendirme mevcut. ”Kredi kartınız internet alışverişlerine kapatılacaktır. Bunu değiştirmek için lütfen tıklayın.” Nedir bu mesajların kaynağı, kim neden atıyor, kapanırsa ne olacak, açık kalırsa ne farkedecek. Kredi kartları gerçekten güvenli mi? İnternet alışveriş yaparken nasıl güvenlik önlemleri almalıyız? Tüm bu sorular ve internet alışverişlerinde güvenlik ile ilgili  soruların cevapları bu yazıda.

Kredi Kartları internet alışverişlerine kapatılıyor mu?

Bu soru hepimizin sorduğu bir soru. Aslında konuya hakim olanlar kredi kartlarının internet alışverişlerine 17 ağustos 2017 tarihinde kapatılacağını ve dilersek geri açılabileceğini ve hatta şimdi bile kapatılmasını engelleyebileceğimizi biliyorlar. Bilmeyenler için ise aşağıda tüm bilgileri paylaşacağım.

BDDK (Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu) 16 Şubat 2017 tarihinde aldığı bir karar ile tüm kredi kartları 17 Ağustos 2017 tarihinde internet alışverişlerine kapanacaktır. Yani 17 Ağustos 2017 sabahı hiçbirimiz internetten alışveriş yapamayacağız. Burada alınan kararda internetten hiçbir şekilde alışveriş yapmamış ve yapmayacak olan birçok kullanıcın kredi kartının kötü amaçlı olarak internette kullanımını engellemek ve hatta kredi kartı bilgilerinin çalınması ve kopyalanması ile yaşanan hırsızlıkları engellemek olarak görülmekte.

Peki İnternetten alışveriş yapmak isteyenler ne yapmalı; Yapılması gereken aslında çok basit. İnternetten alışveriş yapanlar ve yapmak isteyenler bankalarının müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartlarının internet alışverişlerine kapanmasını istemediklerini söyleyebilirler. Bir başka yöntem ise akıllı telefonlarında bulunan banka uygulamalarından internet alışverişlerini aç/kapat bölümlerinden dilediklerini seçebilirler. Bu işlemleri zaten her zaman yapılabilmekle birlikte bütün kredi kartlarının kapanması bu konuyu mutlak suretle yapılması gereken bir konu haline getirdi.

Herhangi bir işlem yapılmaz ise ne olacak peki?

Bu sorunun cevabı çok basit 17 Ağustos 2017 Tarihinde Kredi Kartınız İnternet Alışverişlerine Kapalı Hale Gelecektir. Böylece hiç internet kullanmayan ve hiç internet alışverişi yapmayan kullanıcılar kredi kartı bilgileri çalınsa ve ya kopyalansa bile mağdur olmayacaklar.

Kim zarar görecek bu işten?

 Kredi kartı ile internet üzerinden ilk kez alışveriş yapan müşteriler, alışverişlerini gerçekleştiremediklerinde ya bankalarını arayıp internet alışverişlerini açtıracaklar ya da büyük çoğunluğun yapacağı gibi vazgeçeceklerdir. Zaten internet alışverişlerinde en çok güvensizlik oluşturan kısım kredi kart bilgilerinin girilmesi esnasında olduğu ve en çok müşterilerin alışverişten bu esnada vazgeçtikleri biliniyor.  Bu durum; kaybedilen müşteriler nedeniyle internet satıcılarının cirolarının etkilenmesine sebep olacak gibi görünüyor.

Güncelleme

Kredi karlarına internet alışverişlerinin kapatılması uygulaması 31 aralık tarihine kadar ertelendi. Bankaların ve BDDK’nın birlikte bu kararı aldıkları ve internet alışveriş yapanlar ile satıcıların madur olmamsı için bu karar alındığı açıklaması yapıldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir