Galatasaraylı Sarı Kırmızı Tavuk Sote Tarifi

Sarı Kırmızı Tavuk Sote Tarifi

Günümüzde yemeğin lezzetinin yanında yemeğin görselinde çok önem kazanmış durumda. Tavuk sote basit bir o kadar da doyurucu yemektir. Bu yemeği görsel bir şölene çevirmek ve hatta lezzetine lezzet katmak mümkün aslında. Küçük bir sürpriz ile özellikle Galatasaraylıların ilgisini çekecek ve çok mutlu edecek bir yemek olacak sarı kırmızı tavuk sote. Gelin şimdi bu güzel yemeğin tarifini birlikte okuyalım.

Malzemeler

250 gr Tavuk Bud

250 gr Tavuk Göğüs

1 Büyük Boy Soğan

2 Orta Boy Paprika Biber

1 Sarı Dolmalık Biber

2 Adet Orta Boy Domates

Kırmızı Pul Biber

Tatlı Toz Kırmızı Biber

Toz Köri

Toz Kimyon

Tuz

Karabiber

Hazırlanışı

Öncelikle bu yemek için iki farklı yemek yapıyor gibi düşünmek gerek aslında bu yemeği. Sarı tava ve kırmızı tava olarak iki tavada hazırlıyoruz. Büyük boy soğanımızı ince yemeklik olarak doğradıktan sonra yarısını bir tavaya diğer yarısını da diğer tavaya alıyor ve altını açıyoruz. Burada kısık ateş ve çok az sıvı yağ kullanmalıyız. Soğanlarımızı iyice kavurduktan sonra yine bir tavamıza küp küp doğradığımız bud diğer tavamıza yine kuşbaşı doğradığımız göğüs etlerini koyuyor ve güzelce orta ateşte kavuruyoruz. Bud olan tavamız kırmızı tavamız, göğüs olan tavamız sarı tavamız. Bundan sonrasında tüm sarı ürünleri sarı tavaya, tüm kırmızı ürünleri de kırmızı tavamıza sırasıyla atacağız. Suyunu bırakan tavuklarımızın sularını çekmeleri ile birlikte kırmızı tavamıza paprika biberlerimizi atıyoruz. Sarı tavamıza da sarı dolmalık biberimizi küçük küpler halinde atıyor ve kavuruyoruz.

Kırmızı tavamızın içine kabuklarını soyduğumuz ve küp küp doğradığımız domatesleri atıyoruz. İçine karabiber, tuz, pul ve toz biber ekledikten sonra kapağını kapatıp altını kısıyoruz. Kendi halinde güzelce pişmeye bırakıyoruz. Sarı tavamıza gelelim şimdi. Bir dolu tatlı kaşığı köri ve bir çay kaşığı kimyonu az miktarda bir su ile bir kapta karıştırıp tavamıza alıyor ve iyice karıştırıyoruz. Tuz, karabiber ekledikten sonra yine kapağını kapatıp altını kısıyoruz. Tavlarımızı arada karıştırarak kontrol etmemiz gerekiyor. Suyunu iyice çektikten sonra tavalarımızın altını kapatıyor ve bir 5 dakika dinlendiriyoruz. Sunumuna gelecek olursak en kolayı tabağımızın yarısını bir tavadan diğer yarısın diğer tavadan koyarak süsleyebilirsiniz. Tamamen sizin yaratıcılığınıza bağlı.

Afiyet Olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir