Soundbar Tercih Ederken

Soundbar Tercihi

Yeni nesil televizyonlardan neredeyse hepimiz satın aldık. hatta birç çoğumuz ikinci Led veya Oled televizyonlarını almışlardır. Televizyon artık bizlerin vazgeçilmez bir eğlence kaynağı haline geldi. Online film kaynaklarında artık indirmeden film izleyebiliyor, canlı yayınları dev ekranlarımız da eşimiz dostumuzla birlikte izliyoruz. Peki yeni nesil televizyonların ses çıkışları yeterli mi?
Televizyonlarda büyüklüklerine bağlı olarak ortalama seviyede hoparlörler mevcuttur. Genellikle 10- 15 w çıkışa sahip olan televizyonlar, ortalama bir kullanıcı için idealdir aslında. Ortalama seyirci aslında sadece tv kanallarını seyreden haberler, tartışma programları ve yerli dizi tutkunları olarak adlandırılmaktalar. Ancak birçok ”ortalama seyirci” bu ses seviyesinden daha iyi bir ses seviyesine geçtiklerinde daha çok keyif alabilmekteler. Tercih onların tabiki. Diğer kullanıcılar için ise  tabiki daha iyi ses gerekmekte. Bu sesleri de televizyona ek olarak aldıkları ev sinema sistemeleri, hi-fi ses sistemler ve tabiki yeni neslin tercihi Soundbarlar ile desteklemek istemekteler. Soundbar nedir, ne işe yarar, kimler almalı, soundbar tercih ederken nelere dikkat etmeliyiz onları tercih etmeliyiz?

Soundbar Nedir?

Soundbar aslına bir hoparlör dizisidir. Yan yana konumlandırılmış 2 ve ya daha fazla hoparlörün çoğunlukla harici bir subwoofer ile desteklenmesi ile inşaa edilmiş elektronik cihazdır. Bu yan yana konumlanan hoparlörlerin sayısı açısı ve ses farklılıkları ile birlikte 5+1 ses etkisi yaratabildiği gibi subwoofer desteği ile sinema salonu etkisine ulaşabilmektedir. Fiyatları ve markaları çok çeşitli olmakla birlikte 100 TL den başlayıp 5-6 bin TL lere varan fiyatlara sahip modelleri mevcuttur.

Soundbar Ne İşe Yarar?

Soundbar  yüksek kalitede ses beklentisi olan kullanıcıların bu beklentilerini geçekleştirebilmesi için televizyonun dahili hoparlörlerinin yerine geçer

Kimler Almalı?

Soundbar bence tüm televizyonların altına takılmalı. 42 inç ve üzeri tüm televizyonlarda kullanılan dahili hoparlörlerin bana göre yetersiz olduğu günümüzde satılan tüm televizyonların yanında hediye edilmeli. Gelelim satın alacak kişiler kimler olmalı sorusuna. Evinde film, spor karşılaşmaları, dizi ve televizyon seyretmeyi keyif haline getirmek isteyen izleyicilerin evinde yeri olmayan, dağınıklık istemeyen ve tek parça hoparlör ile tüm ihtiyaçlarını karşılamak isteyenler diyebiliriz. Ev sinema sistemlerinin dağınık yapısı, kablo karmaşasına karşı soundbarlar tek parça tv altı görüntüleri ve genellikle kablosuz subwooferları ile tüm ev hanımlarının sevdiği, beylerinde eşlerini ikna edebildikleri yegane ürün olarak karşımıza çıkıyor.

Tercih Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Soundbar tercihinde eldeki televizyon ve ya satın alınan televizyon markası ilk tercih olmalı. Aynı markalı ürünler alındığında uyum, tek kumanda kullanımı gibi özellikler bir anda kurulmuş oluveriyor. Ayrıca genelde tv tasarımları ile soundbar tasarımları birbirine paralel olduğundan gözede hoş gelmekte. Alınan televizyon serisinin soundbar serisi alınır ise hem ses kalitesi beklentiyi karşılar hem de tasarım çizgileri birbirine yakın olacaktır. Soundbar alırken mağazada size son ses açıp bakın inanılmaz sesler veriyor diyeceklerdir. Buna aldanmayın. Siz o sesleri hiçbir zaman evde açmayacaksınız. Ses kalitesi yüksek ses değil her ses seviyesinde doyurucu ve kaynaktan gelen tüm seslerin doğru şekilde bize aktarılmasıdır. Mümkünse mağazada demo yaparken normal ses seviyelerinde ve evdeki gibi oturur vaziyette sesi dinlemeye çalışın. Daha çok bas seslerden hoşlanıyorsanız subwoofer ses seviyesinin yüksek olduğu modelleri tercih etmeye çalışın. Doğal ses seviyesi istiyorsanız dengeli (hoparlör ve subwoofer W ları uyumlu ürünler) ürünleri tercih etmeye çalışın.

Kullanın!!!

Soundbar aldınız. Kurulumu tamam. Ne olur kullanın.
Ev sinema sistemlerinin başına gelen soundbarınızında başına gelmesin. Birçok evde alınan ürünlerin kullanılmadığını görüyoruz. Kurulumu tam olarak doğru yaptığınızda tv kanallarında usb üzerinden oynattığınız filmlere, cep telefonunuzdaki şarkılara varana dek tüm sesleri soundbarınızdan alabilirsiniz. Satın alıp onca para verdiğiniz ürünü kullanmalısınız.

iyi seyirler… 🙂

13 thoughts on “Soundbar Tercih Ederken

  1. Soundbarlar genellikle yer problemi çekenler için ideal ancak yer sorunu olmayanlar için ses sistemleri tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir