Taze Fasulye Konservesi Tarifi

Taze Fasulye Konservesi

Yaz aylarının en sevilen sebzelerinden taze fasulyeyi kışın da aynı lezzette yemek ve kış sebzelerinin arasında farklılık yaratmak konserve yöntemiyle oldukça kolaylaştı. Özellikle Ağustos ayı sonu ve Eylül ayında çıkan lezzetli domatesleri kullanarak yapılan taze fasulye konserve kış günlerinde size güzel yaz anılarınızı anımsatacak.

Malzemeler

4 kg taze fasulye

2 kg domates

4 küp şeker

2 çorba kaşığı kaya tuzu

Yapılışı

Taze fasulyelerin uçlarını ayırarak istediğimiz boyutlarda ikiye ya da üçe kıralım ve yıkayalım. Ayıklanmış ve temizlenmiş taze fasulyeleri geniş bir çelik tencereye koyalım. Domatesleri kabuklarını soyup küp küp doğrayarak fasulyelerin üzerine ilave edelim. Son olarak tencereye tuz ve şekerleri de ekleyelim Tencereyi ocağa alarak yüksek ateşe ayarlayalım.  Ara sıra karıştırarak fasulyeler yarı pişmiş hale gelene kadar pişirelim. Fasulyeler hafif sarı renk aldığında konserve yapımı için yeterli pişmişlik derecesine ulaşmış demektir.

Bu esnada ayrı bir yerde küçük bir tencerede su kaynatalım ve kavanoz kapaklarını bu kaynayan suya atalım. Yarı pişmiş taze fasulyeyi kavanozlara dolduralım. Kavanozun alt kısımlarında hava kalmaması için kaşıkla üstten bastıralım. Hatta kaşığın ters kısmını alt kısımlara doğru uzatıp oynatırsak hava boşlukları da dolacaktır. Kavanozu üstünde yarım santim boşluk kalacak kadar dolduralım ve peçete yardımıyla kavanoz ağzını silelim. Burası kapak ile temas ettiği için herhangi bir mikroorganizma oluşmaması için temiz olmalıdır. Ortalama bir dakika kaynayan suda kalan kapakları kavanozlara kapatalım. Kavanozları kaynar sudan almak için maşa kullanabilirsiniz. Sıkıca kapattığımız kavanozları ters çevirip büyük bir tencereye dizelim. Kavanozların yarı seviyesine gelene kadar su koyup kaynatalım. Su kaynadıkça taze fasulye de kaynamaya başlayacaktır. Taze fasulyeleri 15 dakika kadar kaynattıktan sonra ocağı kapatalım. Bu kaynatma işlemi kavanozun vakumlu hale gelmesini sağlayacaktır. Kavanozlar çok sıcak olacağından bir bez yardımıyla alıp ılık bir zemine ya da bez serili tezgah üzerine yine ters olacak şekilde koyalım.

Kavanozlar soğuduğunda kışlık erzak dolabımıza yine ters olacak şekilde kaldırabiliriz. 10 ay içinde istediğiniz zaman bu konserveleri kullanabilirsiniz. Tarifteki miktarlar ile 5 büyük ve 1 orta boy kavanoz taze fasulye konservesi hazırlanmış oldu. 1 büyük kavanoz dört kişilik taze fasulye yemeği çıkacaktır. Kıymalı veya zeytinyağlı taze fasulye şeklinde tüketebilirsiniz. Soğan ve isteğinize göre kıymayı kavurup taze fasulye konservesini eklemeniz yeterli. Kısa sürede harika bir yemek çıkarmış olacaksınız. Afiyet olsun.

1 thought on “Taze Fasulye Konservesi Tarifi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir