Türkiye’de Hayvanseverlik ve Barınaklar Hakkında

Hayvan Barınakları

Ülke olarak hayvan sever bir ülke olduğumuz söylenemez. Hayvansever olarak kendimizi nitelendiriyor ancak o ufaklıklar için rahatımızı genellikle bozmuyoruz. Barınak ziyareti yapmıyor, sokaktaki canlara yardım etmiyoruz.Ayrıca Türkiye’de sıklıkla yaşanan pet shoplardan evcil hayvan alıp (özellikle köpek) onu sonra sokağa salmak oluyor. Böylece barınaklar dolup taşıyor. Bir diğer grup ise hayvanlara kötü davrananlar ne yazık ki. Tüm bu durumları ve genellikle belediyelerin ve hayvansever derneklerin barınakları hakkında bilgiler paylaşmaya çalışalım.

Hayvan Sevenler ve Sevmeyenler

Aktif Hayvan severler, azınlıkta bir grup aslında Türkiye’de. Ülkemizde ortalama %2 civarında evinde hayvan besleyenlerin olduğu tahmin ediliyor. Tabi bu iyimser bir rakam. Bu küçük azınlık elinden geldiği kadar hem kendi hayvanları hem de sokaktaki canlar için çaba sarfediyorlar. Bunun dışında tabi evinde hayvan beslemediği halde canla başla sokaktaki hayvanlar için çaba gösteren gerçek hayvanseverler bulunmakta. Bu gurubun azınlık olmalarından kaynaklı olarak seslerini yüksek çıkartmaları zorunlu hale geliyor. Bu yüzdendir ki kalabalık gibi görülmekteler ama tüm hayvanları korumak için yetişemeyecek kadar azlar. Özverileri ile çevrelerindeki hayvanlara yetişmeye çalışıyorlar sadece. Bu arada bu gruptaymış gibi hareket eden bir grupta dolandırıcıya da dikkat etmek gerek.

Pasif hayvan severler aslında en zararsız gruptur. Hayvanları çok severler. Sosyal şartlar, ekonomik şartlar ve kültürel yanlış birikimlerimiz yüzünden evlerinde hayvan beslemezler. Sokaktaki hayvanlar için de en fazla bir kap su koymakla yetinirler. Tabi bir kap suyun çok önemli olduğunu, en azından bunu yapanların da çok değerli olduğunu belirtmek istiyorum. Keşke daha fazlasını yapabilseler.

Sosyal medya hayvanseverleri; bu grup sosyal medyada en çok kedi videosu izlerler. Hayvanlara yapılan haksızlık ve işkencelerde sosyal medyada paylaşım yaparak modaya uyan hareketlerden geri kalmazlar. Kapına bir kap su koy kampanyalarının en çok paylaşım yapanlarıdır ama hiç su koymamışlardır. Bu grup aslında potansiyel olarak gerçek hayvansever olmaya aday bir gruptur. Keşke geri durmadan ellerinde bir kap su, bir kap mama ile sokaklarda görebilsek onları da.

Hayvan sevmeyen grup. Bu grup aslında en tehlikeli gruptur. Bu grubunda ikiye ayrıldığı aşikardır. Bunlardan birincisi ve kesinlikle tedavi edilmesi gereken grup hayvanlara işkence edenlerdir. Bu insanları sayısı ülkemizde hiçte azımsanacak seviyede değil. Önlemleri devletin alarak ceza ve engelleme çalışmalarını en üst seviyede yürütmesi gerekmekte. Ayrıca bu insanların tedavi edilmesi gereken psikolojik sorunları olan insanlar olduğunu düşünerek bu konunda da önlem alınmalıdır. İkinci grupta hayvanları sevmeyen ama kimseye zararları olmayan gruptur. Bu grup için yapılabilecek çok birşey olmasa da bir hayvana dokunduklarında bu fikirlerinden vazgeçme olasılıklarının son derece yüksek olduğu inancı yitirilmemelidir.

Neler Yapmalı

İnsan davranışlarını sınıflandırdıktan sonra şimdi gelelim bizler hayvanlar için ne yapabiliriz.

Sahiplenmek

Hayvan sahiplenmek ve evimizde hayvan bakmak. Bu en zor kararlardan biri olmalı. Bir hayvanı sahiplenmek, ona evinizin kapılarını açmak için çok iyi düşünmeniz gerekmekte. O hiç büyümeyen bir çocuk olacak evinizde. Hep üstüne titremeniz, ilgilenmenizi isteyecek. Tüm bunları göze alabiliyorsanız dünyanın en güzel duygularına hazır olmanızı tavsiye ederiz. Sevgiyi, sadakati en saf haliyle tatmaya hazır olun. Asla vazgeçemeyeceğiniz biraz sabır ile en güzel duyguları yaşayacağınızı garanti ediyoruz.

Bir Kap Su, Bir Kap Mama

Sokaktaki canlara bir kap su bir kap mama koyarak. En kolay yardım yolu aslında bu. Mahallenizde bir kenara temiz bir kap su, bir kap mama koyarak hiç birşey kaybetmezsiniz. Aylık olarak masrafınız çoğu harcamanızdan kat ve kat düşük olur. Birde mahallenizde ki diğer hayvanseverlerle birlik olabilirseniz hem farklı bir sosyal çevreniz olur hemde harcamalarınız çok minimum seviyelere düşer. Hatta mahallenizin kasabından, restoranından atıklarını alıp götürebilirseniz mükemmel olur.

Barınak Ziyareti

Belediye Barınakları

Barınaklara giderek ya da en azından bağışta bulunarak. Bu yazının yazılmasına neden olan konu bu aslında. Ülkemizde birçok barınak mevcut. Yeterli sayıda ya da kapasitede değiller ama varlar ve birçoğu bağışlar ile ayakta duruyorlar. Belediyeler bir şekilde barınaklar oluşturuyor. Kafesler, bir kulübe, bir veteriner hekim ofisi ve etrafına dikenli tel hadi bakalım köpek barınağımız hayırlı olsun. Tabi birçok belediye ise bu işi yüksek standartlarda yapabiliyor. Burada lafımız onlara değil tabiki. Çok barınak var ki pislik içinde kokudan içeri girilmeyecek seviyede, sözüm ona barınak. Burada barınaklar için neler yapabiliriz ondan söz etmek gerekirse özellikle belediyelere ait olan barınaklar için en önemli yapılacak hareket buraları sık sık ziyaret etmek. Bulunduğunuz ilçenin ya da ilin barınaklarını sık sık ziyaret ettiğinizde aslında denetim yapmış olursunuz.

Sadece oraya gidip oradaki canları sevmeniz bile hem o canlar için mutluluk verir hem de o barınağın kalitesini artıracaktır. Olumsuz bir durumla karşılaştığınızda paylaşın sosyal medyada bakın nasıl düzeliyor. Çığ gibi büyüyen tepkiler sonucunda nasıl düzeldiğini siz de göreceksiniz. Sosyal medyanın gücünü burada kullanmak gerek. Onun dışında bu barınaklara mama bağışında bulunmak yine kolay bir işlem olacaktır. Hatta orada bulunan yetkilerden barınağın ihtiyaçları konusunda bilgi alabilirsiniz. Sadece eski gazete bile ihtiyaç olabiliyor kimi zaman.

Barınaklara yaptığınız ziyaretleri sıklaştırın. Göreceksiniz orada geçirdiğiniz bir saat bile sizin daha zinde olmanızı sağlıyacak. Hayvanlara dokunun, sevginizi paylaşın göreceksiniz ki stresten uzaklaşacaksınız. Hem orada bulunan canlar hem de siz mutlu olacaksınız.

Dernek Barınakları

Özel dernek barınakları biraz daha farklı olabiliyor tabi. Burada herhangi bir devlet bütçeleri olmadığından durumları daha kötü aslında. Bu dernek barınakları sadece bağışlar ile ayakta durabilmekteler. Bu barınakları ziyaretlerinizde mutlaka bağışlarınız ile birlikte gidin. Zaten bu barınakların inkanları daha az olmasına rağmen sevginin ve fedakarlıkların daha fazla olduğunu göreceksiniz. Burada dikkat etmeniz gereken diğer bir konu da; her konuda olduğu gibi bu tip yardımlarda da dolandırıcılıkların olmasıdır. Köklü dernekler ve iyi niyetli derneklerin dışında hayvanseverlerin zaaflarından faydalanan ve buradan para kazanan bir grupta ortalarda gezmekteler. Dikkatli olunduğunda ve birazda araştırma ile kimin dolandırıcı kimin hayvansever olduğunu görmek aslında çok kolay. En kolayı gidin barınaklarına ihtiyaçları gözünüzle görün ona göre yardım edin. Sosyal medyada özellikle yardım isteyenlere yardım etmeden önce mutlaka bir miktar sorgulayın. Zaten hemen kendini ele verecektir.

Sonuç

Birçok hayvansever canla başla tüm hayvanlar için birşeyler yapmaya çalışıyorlar emin olun. Biz neler yapabiliriz sorusunu kendimize sormalıyız. Sosyal medyada kedi videosu izlemek dışında bişeyler yapabiliriz unutmayın. Barınakları ziyaret edin. Sokaktaki canlara su verin mama verin. Paylaşın. Kötü davranmayın. Onlara dokunun sevin bakın o zaman önce mahalleniz sonra şehriniz sonra Türkiye daha güzel bir yer olacak. Çünkü Hayvan sevmeyen ve koruyamayan insan sevemez ve insan olamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.