Hazır Yufkadan 2 Farklı Cips Tarifi

Hazır Yufkadan 2 Farklı Cips Tarifi

Çocuk, genç, yaşlı her yaşın damak tadına hitap eden cipsler toplu davetlerde, gün içi atıştırmalık olarak veya akşam sinema keyfi yaparken en güzel giden aperatiflerdendir. Bir de bu cipsleri evde kendiniz yaptıysanız yeme de yanında yat. Bu tarifimizde size pratik olarak hızlıca hazırlayabileceğiniz hazır yufkadan 2 farklı cips hazırladık.  Tarifteki yoğurdu sulu bir şekilde kullanırsanız cipsleriniz daha çıtır çıtır olacaktır. Katı yoğurt kullandığınızda bir miktar yumuşak kalıyor.

Malzemeler

3 adet hazır yufka

Sos için:

3 çorba kaşığı yoğurt

Yarım su bardağı zeytinyağı

1 tatlı kaşığı hardal

1 tatlı kaşığı kekik

1 tatlı kaşığı toz biber

1 çay kaşığı karabiber

1 tatlı kaşığı tuz

Permesan peyniri (Permesan peynirli cips için)

Chia Tohumu (Chia tohumlu cips için)

Hazırlanışı

İlk olarak sos için belirlenen yoğurt, zeytinyağı, hardal, kekik, toz biber ve tuzu bir kapta tel çırpma teli ile karıştıralım. Önce hazır yufkadan cipsleri hazırlayalım. Bunun için bir adet yufkayı tezgaha serip her yerini soslayalım. Sonra yufkayı yarım ay şeklinde ikiye katlayalım. Katladığımız tarafın üzerine bir miktar zeytinyağı gezdirelim, permesan peynirini serelim.

Son olarak ortalama 5 cm’lik kareler halinde keserek yağlı kağıt koyduğumuz tepsiye serelim. Diğer bir yufkanın yarısını da bu şekilde hazırlayalım.

Önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırında üstü kızarıncaya kadar 15-20 dakika pişirelim.

Chia tohumlu cipsler için yine aynı şekilde bir adet yufkayı tezgaha serip aynı sos ile soslayalım. Sonra yufkayı yarım ay şeklinde katlayıp üzerine yine aynı sostan sürelim. Ardından üçgenler halinde kesip yağlı kağıt serdiğimiz tepsiye yerleştirelim. Üzerine chia tohumu serpelim.

Kalan yarım yufkayı da bu şekilde hazırlayalım.

Önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırında üstü kızarıncaya kadar 15-20 dakika pişirelim.

Pişirdiğiniz cipsleri soğutup servis yapabilirsiniz. Chia tohumlu cipslerde üzerine yoğurtlu sos sürdüğümüz için  permesan peynirliye göre daha yumuşak kalıyor. Ayrıca ertesi güne de yine tazeliğini koruyor. Aklınızda olsun.

Afiyet Olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir