Kalabalık Balık Restoranı

Ankara’da Balık Yemek

Bilenler bilir, En iyi balık Ankara’da yenir denilir. Tabi bu durumun mantıklı bir açıklaması var. Tüm Türkiyenin balık ticaretinin merkezinde bulunan konumu sayesinde en taze balık önce Ankara’ya giriş yapar, sonra dağıtıma çıkar. Bunu avantaja çeviren Ankara balık restoranları taze ve iyi balıkları satın alarak sergilemektedir. Kalabalık da bu konuda iddalı.  Tabi balık yemek ayrı bir damak tadı ve işin uzmanları için bir araştırma konusudur. En iyi balığın nerede olduğunu bilecek, bu balık taze mi? bayat mı? onu bir bakışta anlayacak. En iyi fiyatlar ile bir balık keyfi yapacak. Çok bilinmeyenli bu denklemi çözmek zor ama zevkli bir uğraş.

Bu çok bilinmeyenli denklemde çok iyi olmasak da en azından lezzetli balıktan anlarız. Ankara’da keyifli bir akşam yemeği yemek istiyorsanız ve balık seviyorsanız yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kalabalık Oran Çarşı

Ankara zor bir şehir artık. Bir sürü yemek yenebilecek mekan var. Bu mekanlardan bir çoğu kapanıyor veya el değiştiriyor. Pek az mekan hep aynı işletmeci ve ustalar ile devam edebiliyor. Bunların geçerli sebepleri yok değil tabi. Ankara büyük bir şehir gibi gözükse de durağan ve alışkanlıklarını kolay bırakmayan garantici bir şehirdir. Bir müşteri bir restoranı sevdiyse o restoranı asla bırakmaz. Eşini dostunu hep aynı yerlere götürür. Hep aynı yerleri tavsiye eder. Bunun sonucunda da iyi olan ve eski mekanlar  devam edebilirken yeni açılan mekanlar hayatta kalabilmek için çok iyi olmak zorundalar. Aksi takdirde kapanmaya veya el değiştirmeye mahkum oluyorlar.

Mekan

Ankara’nın en pahalı ve güzel adreslerinden biri olan Oran Mahallesinde bir balık restoranı olan Kalabalık Restoran aslında ilk adrese gelindiğinde beklentiyi düşürüyor. Birçok alışveriş merkezi ve restoranların birlikte olduğu adres dururken bir mahalle arası çarşısı (Oran Çarşısı) içinde bulunan Kalabalık Restoran, burası olduğuna emin miyiz? izlenimi veriyor açıkçası. Yan taraflarında terzi, bakkal gibi gerçek çarşı esnafı da mevcut. Buraya kadar vasat bir balıkçı izlenimi veriyor dimi? Asla öyle düşünmeyin. İlk gelenlerin bu his içinde olmaları çok normal. Beklentinizi düşürmeyin sakın. İyi yemek yapmak için bir plazanın altı ya da inanılmaz bir manzaraya ihtiyaç yok.  Yüksek maliyetler bu işletmeyi böyle bir yere restoranı taşımaya itmiş. Buda çok iyi olmuş aslında. Gözlerden uzak, sadece bilenlerin ve tavsiye ile gelenlerin mekanı olmuş Kalabalık Balık Restoranı.

İçeri girer girmez zevkli yerleşimi ,dip dibe olmayan masaları, temiz ve düzenli yerleşimi size güzel bir balık restoranına geldiğiniz hissini veriyor. Bahçesi de mevcut. Yaz aylarında bahçesinde kurulan masalarda oturup yemek yiyebiliyorsunuz. Mekanın duvarları balık restoranı havasında resimler ve objelerle dolu olması hemen havaya girmenizi sağlıyor. Balıktan anlayan ya da en azından anlıyormuş gibi yapanlar için balık dolapları da mevcut. Hemen balığınızı seçip masanıza dönebilir yada seçimi onlara da bırakabilirsiniz. Bu arada mekanda dilerseniz alkol servisi de mevcut.

Sipariş

Biz tüm seçimi onlara bıraktık. Mezelerden güzel bir masa yapmayı teklif ettiler. İlk defa gidince doymayız endişesi içine girmek çok normal ama yine yanıldık. Sırayla mezeler gelmeye başladı. Yoğurtlu Patlıcan, Levrek marin ve salata geldi. Sonrası çorap söküğü gibi geldi. Tek tek ve harika sunumlarla.

 

Yoğurtlu patlıcan

Her meze tabağında olmazsa olmaz bir mezedir. İyi yapmak kolay kötü yapmak zordur aslında. Kaliteli bir süzme yoğurt ile közlenmiş patlıcanının dengesini yakaladığınızda  mükemmel yoğurtlu patlıcan mezesi hazırdır. Maalesef bu kolay mezeyi birçok mekan kötü yada çok tuzlu yapabiliyor. Kalabalık Balık restoranı yoğurtlu patlıcanı harika yapabilen ender yerlerden biri. Süzme yoğurt taze ve kaliteli, köz patlıcanlar yerinde ve yoğunluğu mükemmel.

Levrek Marin 

İlk defa yediğimiz ancak Kalabalık’ta meşhur olan bu meze levrek balığının çok farklı bir lezzete dönüştüğü orijinal bir meze. Tadının neye benzediğini tarif edebilmek mümkün değil ancak balık tadınıda sosun tadınıda ayrı ayrı alabiliyorsunuz. Mutlaka deneyin, 

Balık Pastırma 

Kişi başı tek dilim gelen özel bir lezzet olan bu pastıma masanızda mutlaka olması gereken güzel bir lezzet. Pastırma tadı izleri taşıyan bu meze güzel bir seçenek. Siparişi vermekte çekinmeyin.

Salata

Efsane güzel bir salata geliyor. Bilindiği gibi balık yemeklerinin en iyi arkadaşı salatadır. Lezzetli bir balığa yakışabilecek iyi bir salatadır. Taze olmalı ve yeni yapılmış olmalı. Taze ve yeni hazırlanmış bu salatayı mutlaka sipariş vermelisiniz. Sirke ile hazırlanmış mükemmel dengeli salatanın yeşillikleri çok tazeydi. Tek önerim çok az ve yakışabilecek bir peynir eklenebilirse efsane salatalar listesinde ilk sıralara taşınabilir.

Hellim Peyniri Kızartma

Servis bir kere başladı. Başlangıçta gelen mezelerden sonra sırayla masalara servis yapılıyor. Hellim Peyniri çok iyi kızartılmış ve kaliteli, az tuzlu bir hellim tercih edilmiş. Hemen tüketmek önerilir. Çünkü hellim soğuyunca lezzetini kaybediyor. Öyle incecik küçücük bir dilim hellimden bahsettiğimizi düşünmeyin, kalın ve büyük bir porsiyon veriliyor. Servis yapılırsa kaçırmayın. Her meze her gün çıkmayabiliyormuş.

Börek

Levrek balığı ile hazırlanan bu börek kalın bir sarma börek gibi görülmekte dışardan. Bir dilim aldığınızda lezzeti farkediyorsunuz. Harika bir börek olmuş. Tavsiyedir. Karabiber seviyorsanız dilimlerinize serpmeniz lezzeti katlıyor.

Patlıcan Dolma 

Enteresan mezelerden biri daha. Harika bir köz patlıcanın içine balık yerleştir sonrada onu sos içinde servis yap. Tüm bu harika lezzetleri bir arada nasıl olabileceğini hayal ederken bir lokma alın ve orijinal bir mezenin tadına varın.

Kalamar Izgara

Efsane meze. Mekanın bence en güzel mezelerinden biri. Kalamar ızgara siparişi verip sakız gibi kalamar pişiren ustalardan değil. Harika bir kıvamı var. İnsanın ağzında lokum gibi dağılıyor. Kalamar dağılmamış ve yanmamış. Üzerine harika bir sos ile sunumu yapılan Kalamar Izgara mükemmele yakın bir lezzette. Tabi sezonunda da olmamamız bu eksikliğe bir etken.

Ispanak Soslu Karides

Bize özel yapılan bir meze. Biraz obur bir masa olduğumuzdan doymadığımızı anlayan ustalar bize özel ve yepyeni bir meze yapıverdiler. Karides ve ahtapot bacaklarını ıspanak ile karıştıran ve soslayan ustamız harika bir sonuca ulaşmış bence. Sert olmayan ve doğal bir lezzet arayanlar için mutlak bir seçenek sunuyor. Bu mezenin menüye eklenmesini şiddetle tavsiye ediyorum.

Fiyatlar

Meze fiyatları 10-20 TL arasında Bu kalite için iyi fiyatlar. Kalamar ızgara 40 lira bu porsiyon ölçüsü için uygun fiyatlı. Hellim ızgara börek gibi servisler 10 liranın altında. Alkollü içeceklerin fiyatları da uygun. Bu kalitede lezzetler için uygun bir fiyat çizgisinde olan mekanın fiyatlarını korumasını diliyoruz.

Sezonda yapacağımız ziyarette balık fiyatlarını da paylaşacağız. Sezon dışındaki dönemde de balık mevcut ancak bizim tercihimiz ve birçok müşterilerin tercihi mezelerden yana oluyor. Hafta içi gittiğimiz Kalabalık Balık Restoranında, hafta sonu akşam bahçede yer bulabilmek için rezervasyon yapmanızı tavsiye ediyoruz.rezervasyon için.

Tavsiyeler

Kesinlikle Kalabalık Balık Restoranına gidin. İçeri girerken oluşan önyargılarınızı bir kenara bırakın ve seçimleri onlara bırakın. O günün en iyi mezelerini ve balıklarını size sunsunlar. Üç kişinin sizleri misafirleri gibi karşıladığı ve sizi mutlu edebilmek için çırpındıkları mekandan mutlu bir şekilde ayrılabilirsiniz.

En pahalı balığı amatör balıkçılar yer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir