Kışlık Menemen Konservesi Tarifi

Kışlık Menemen Konservesi

Menemen; her mevsim kahvaltılarmızı süsleyen, bazen öğlen veya akşam öğünlerinde bile tercih ettiğimiz yumurtanın çok yakıştığı bir yemek. Ancak yazın çıkan taze biber ve domates ile yapılan menemenin tadına doyum olmaz. Bu lezzete hem yaz hem de kışın sofranızda yer vermek isterseniz bu tarif tam size göre…

Malzemeler

2 Kilogram taze kıl biber

12 Kilogram domates

1 çorba kaşığı kaya tuzu

3 adet küp şeker

Yapılışı

Öncelikle taze kıl biberleri sirkeli suda yıkayalım ve saplarını keselim. Ardından ufak ufak doğrayalım. Daha sonra domatesleri soyup küp küp doğrayalım. Domatesleri soyarken önce poposundan artı çizip ardından kaynar suya atıp yaklaşık 5 dk beklettikten sonra soğuk suya atarsanız kabuğun kendiliğinden ayrıldığını göreceksiniz. Doğradığımız biber ve domatesleri tencereye alalım. Tuz ve şekeri de ekleyip ocağa alalım.

Malzemelerimizi yüksek ateşte ara sıra karıştırarak pişirelim. Kaynama başladıktan sonra 20 dk sonra kavanozlara doldurma işlemine geçebilirsiniz. Biber ve domateslerin daha diri kalmasını isterseniz daha önce de kaynatma işlemini bitirebilirsiniz. Pişirdiğimiz menemeni kavanozlara doldurmadan önce ayrı bir yerde küçük bir tencerede su kaynatalım ve kavanoz kapaklarını bu kaynayan suya atalım. Kavanozu üstünde yarım santim boşluk kalacak şekilde menemen sıcakken dolduralım ve peçete ya da temiz bez yardımıyla kavanozun ağzını silelim. Burası kapak ile temas ettiği için herhangi bir mikroorganizma oluşmaması için temiz olmalıdır. Ortalama bir dakika kaynayan suda kalan kapakları kavanozlara kapatalım. Kavanozları kaynar sudan almak için maşa kullanabilirsiniz.

Kavanozları ters çevirip soğumaya bırakalım. Soğuma sonrasında akma ihtimalini kontrol edelim ve kışlık erzaklarımızı sakladığımız karanlık ve serin olan bir yere (ısı değişiminin en az olacağı bir yer olması önemli) yine ters olacak şekilde koyalım. Tarifteki miktarlar ile resimde görülen, meyve sebze pazarından aldığımız 27 adet  küçük kavanozdan çıkıyor. Bu kavanozlar orta boy kavanozun yaklaşık yarısı kadar ölçüde ve kapak ölçüsü büyük ve orta boy kavanozlara uyan kapak ölçüsüyle aynı. Bu sebeple oldukça pratik. Hazırladığımız konserveleri 1 sene içinde mutlaka tüketmeye özen gösterelim.

Konserveleri kullanırken bir kaşık yardımıyla kapağın havasını alıp kolayca açabiliriz. Tava ya da tencereye olduğu gibi döküp ısıtalım. Hafif fokurdama olduğunda yumurtalarımızı kırabiliriz. Sonrasında arzunuza göre peynir ve baharat çeşitleriyle karıştırarak ya da göz yumurta şeklinde menemenin lezzetini zenginleştirebilirisiniz. Her yaz yeni konserveler hazırlamak tazeliğini koruması açısından en doğrusu. Afiyet olsun.

Kışa hazırlık olarak yapılan diğer tarifimiz taze fasulye konservesi yazısını da okumanızı tavsiye ediyoruz. 

1 thought on “Kışlık Menemen Konservesi Tarifi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir