En Uygun Matkap Ucu Seçimi

Matkap Ucu Seçimi

Hepimizin evlerinde artık matkaplar ve matkap uçları bulunmakta. Yapı marketlerde fiyatların ekonomik hale gelmesi, evlerde yapılacak basit işler için ustaların yüklü fiyatlar istemeleri biz beyleri hatta hamarat hanımları matkap alıp kendi işini kendi yapar hale getirdi. Aslınca gerekli kurallara uyduğumuz ve güvenlik önlemlerini aldıktan sonra matkap kullanmak çok da zor bir iş değil.

Matkap kullanımında iki önemli konu söz konusu aslında. Bunlardan birincisi doğru ayarlama; yani darbeli darbesiz ayarlarının yapılması. İkinci en önemli konu ise delinecek yüzeye uygun matkap ucu seçimi olacaktır.

Matkap Uçları

Metal Yüzeyler İçin Matkap Uçları

Genellikle altın renkli olan bu uçlar tüm metal yüzeylerde kullanılabilmektedir. Uçları küt gibi dursa da yüksek dayanıklılıkları metal yüzeylerde başarılı olmalarını sağlamaktadır.

Beton ve Duvar Yüzeyler İçin Matkap Uçları

Genellikle gümüş renkte olan bu uçlar tüm beton yüzeyler ve duvarlarda kullanılabilmektedir. Daha çok çekiç gibi olan uçları beton yüzeyleri çatlatmadan ve kolaylıkla delmeye yardımcı olan uçlardır. Darbeli ayarda kullanıldıklarında çok daha iyi performans sağlayan bu uçlar, gözenekli yapıdaki duvarlarda darbesiz ayarda kullanılmalıdır.

Ahşap Yüzeyler İçin Matkap Uçları

Genellikle sivri uçlu ve mat metal renkli olan bu uçlar ahşap yüzeylerde kullanılabilmektedir. Çivi gibi ilk bakışta ayrıt edilen bu uçlar darbesiz ayarda ve özenle kullanıldığında ahşap yüzeylerde mükemmel sonuçlar alabilmektedir. Bu uçların diğer yüzeylerde kullanılması özellikle sivri ağızlarını bozacak ve daha sonra ahşapta kullanılmalarını engelleyecektir.

Fayans Kalebodur Yüzeyler İçin Matkap Uçları

Uç yapıları ile farklı olan bu uçlar genel matkap uçlarına hiç benzememektedir. Fayans yüzeylerde diğer matkap uçları ile çatlatma ve kırma problemi olmadan tek seferde delme işlemini yapabileceğiniz yegâne uçlardır.
Bu uçların uygunlarını kullanın.Bir iş için özelleştirilmiş uçları başka bir yüzeyde kullanmayın. Unutmayın matkap uçlarınızın kırılması, yıpranması ve zarar görmesinin nedeni genellikle hatalı yüzeylerde kullanılmasıdır.

Kolay Gelsin… 🙂

7 thoughts on “En Uygun Matkap Ucu Seçimi

  1. Stanley matkap kullanıyorum gayet memnunum tavsiye ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir