Tahılsız Kedi Mamaları

Tahılsız Kedi Maması 

Küçük dostlarımız için üretilmiş kedi mamalarının arasında fiyat olarak pahalı mamalar mevcut. Bu mamaların en büyük özelliklerinden biri ise tahılsız kedi maması olmaları. Bu tahılsız kedi mamaları nedir? Faydalı mıdır? Hangi Kedilerde kullanılmalıdır? gibi birçok soruya yazımızda cevap bulmaya çalışacağız.

Tahılsız Kedi Maması Nedir?

Hangi petshop’a giderseniz gidin yüksek fiyatlı mama satmaya çalışırlar. Neden pahalı dediğinizde de tahıl yok bunda derler. İçinde ne olduğu hakkında herhangi bir bilgi vermezler genelde. Şimdi gelelim Tahılsız Kedi Maması nedir sorusunun cevabına. Mamalar aslında dört kategoriye ayrılıyor.

  1. Tahıllı Kedi Mamaları
  2. Düşük Tahıllı Kedi Mamaları
  3. Tahılsız Kedi Mamaları
  4. Özel Bileşenleri Olan Veteriner Mamaları

Tahılsız kedi mamaları en çok ilgi toplayan ve merak edilen kedi mamalarıdır. Kedi severlerin almak istediği ancak hem fiyatı hem de internette dolaşan kötü yorumlar yüzünden oluşan kafa karışıklığı bu mamaların tercih edilmesini zorlaştırmaktadır. Tahılsız kedi mamasının yapımında tahıl kullanılmadan, tamamen et ve et ürünlerinin yanına meyve gibi besleyici ürünler konularak harmanlama yapılmaktadır. Tüm kedi türleri etobur canlılar olduklarından aslında en doğru beslenme şekli tahılsız kedi mamalarının kullanılmasıdır. Tahıl içermediğinden kedinizin karbonhidrat yoğun bir mamaya maruz kalmadan protein ve ihitiyaç duyduğu vitamin ve mineraller ile zengin bir şekilde beslenmesini sağlarsınız. Yavru kedi bakımından itibaren bu tip bir mama ile beslenen kedilerde kilo alma problemi ve diğer sağlık problemleri daha az gözlemlenmektedir. Bu tip mamaları profesyonel mama firmaları üretebildiğinden kedinizin tüm yaşam evrelerinde doğru beslenmesi için gerekli tüm besinleri içlerinde bulundururlar. Genellikle tür kedi sahiplerinin kullandığı bu kedi maması türü aslında tüm kedi ırkları için uygundur. Az da olsa protein alerjisi olan kediler dışında tüm kediler için tavsiye edilmektedir.

Tahılsız Kedi Mamaları Neden Pahalı?

Bu mamalar göreceli olarak yüksek fiyatlıdır. Birim olarak baktığımızda tahıllı kedi mamaları ile aralarında ciddi bir fiyat farkı olmakla birlikte aslına uzun vadede daha uygun bir mama haline gelmektedir. Tahıllı kedi mamalarının yeterli günlük tüketim miktarı ile tahılsız mamaların günlük tüketim miktarları farklıdır. Tahılsız kedi mamasını daha az verirsiniz. Çünkü daha az mama ile daha kaliteli beslenmekte ve acıkma süresi daha uzun olmaktadır. Söyle düşünün saf et ve meyve mi daha besleyicidir. Fazla ekmek ve az et mi? Ayrıca tahıllı mama tüketen kediler uzun vadede daha kolay kilo problemleri yaşayabiliyorlar. Yüksek oranlı tahıl içeren mama kullanan bir kedide bu şekilde bir beslenme alışkanlığı kalıtımsal yapısına ters olduğundan uzun vadede sağlık problemleri sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bu durumda veteriner masraflarını da dikkate aldığımızda tahılsız kedi mamasının daha ekonomik olduğu söylenebilir.

Tahılsız Kedi Maması Nasıl Kullanılmalı?

Kedi sahiplerinin bir çoğunun bildiği bir konudur ne kadar ve ne sıklıkla mama verileceği konusu. Tabii ki bilgi tazelemekte fayda var. Tüm kedi mamalarının arka tarafında ne kadar ve ne sıklıkta kullanılacağı yazılmıştır. Profesyonel markalarda bu konu çok daha doğru yazılırken piyasa mamalarında maalesef önemsenerek yazılmaz. Profesyonel markaları baz alacak olursak; kedimizin ağırlığı ve yaşının karşılığına gelen gram değeri kadar günlük besleme yapmalıyız. Bu gramı tutturabilmek için markaların kendi ölçü kaplarını özellikle satıcılarınızdan isteyebileceğiniz gibi bir pet şişeyi kesip tam olarak ayarlayabilir ve ölçülendirebilirsiniz.

Verilen Ölçüden Fazla Verirseniz Ne Olur?

Fazla mama her zaman zararlıdır. Kedime kıyamıyorum, mama istiyor benden diyenleri ön tarafa alalım. Şu bir gerçek ki fazla verilen mama fayda değil zarar verecektir. Ufaklığın sizinle uzun yıllar sağlıklı olarak yaşamasını istiyorsanız bu kurallara uymanız gerekiyor. Bir süre sizden mama isteyecek, siz yemek yerken size yanaşacak ancak bir süre sonra bundan vazgeçecektir. Siz her istediğinde ona bir şeyler verdiğinizde aslında ona zarar veriyorsunuz. 

Tahılsız Kedi Mamasını Ne Kadar Süre Kullanacağım?

Tahılsız kedi mamalarını kedinizin tüm yaşam evrelerinde kullanabilirsiniz. Kedi maması üreticileri tüm yaşam evrelerine özel kedi mamaları üretmektedir. Yavru kediler için Kitten kedi mamaları mevcutken bir yaşından yaşlılığına kadar yetişkin kedi mamaları tüketmeliler. Yaş ilerledikçe ise mama miktarlarını ayarlayarak ve yaşlı kedi mamalarına geçiş yaparak beslenmesini sürdürebilirsiniz. Tabii tüm bu ilerleyişi veteriner hekiminiz ile iletişimde kalarak yapmanız en doğrusu.

Tahılsız Kedi Maması Şart mı?

Tahılsız kedi mamaları şart değil. Kullanılmadığı durumlarda dünyanın sonu gelmez. Tavsiye edilen tahılsız kedi mamalarıdır. Ancak Kedinizin alerjisi varsa ya da ekonomik sebepler ile tahıllı kedi mamaları tercih edilebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken konular ise aslında tahıllı mama kullanıcıları ile aynı konular. Günlük besleme miktarının doğru ayarlanması ve kaliteli bir mama tercihi. Kalite aslında önemli bir konu. Konusuna hakim ve uluslararası standartlara uygun üretim yapabilen, tahıl oranı mümkün olduğu kadar düşük tutulmuş tüm mamalar kalitelidir. İçindekiler bölümüne dikkatli bir şekilde bakmamız gerekmektedir. Kedi maması alırken dikkatli olmalıyız. Sokaktaki kedilere genelde bu tip mamaları alıyoruz. Fiyat önemli demeden önce bir içeriğe bakmak sonra satın almak daha iyi olur. İyilik yapalım derken 15 kg mamada 5 lira daha ucuz diye kedileri zehirlemenin bir anlamı olmadığını düşünüyoruz. İçerik ve doğru ürün kullanmaya dikkat etmeliyiz. Sorgulayıp o şekilde satın alma yaptığımızda yaptığımız her şeyin kıymeti artacaktır.

Tahılsız Kedi Mamalarında Markalar

Tahılsız kedi mamaları olarak ülkemizde çok fazla marka bulunmamakta. Şu an için en çok bilinenler Acana ve Orijen kedi mamalarıdır. Bunların dışında ve daha ekonomik fiyatlara bulabileceğiniz markalar ise ND ve Sanabelle markalarıdır. Bu markalar dünya çapında belirli kaliteye sahip markalar olduklarından hiç düşünmeden uygun olanı seçebilirsiniz. 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.